Slováci jedia čoraz viac medu, odborník však varuje: Mrazy včelám neprekážajú, ohrozuje ich niečo iné!

26.01.2017 08:40
Dobrá správa od včelára. Súčasné mrazivé počasie na včely nemá negatívny vplyv. Ak nenastanú prudké výkyvy teplôt, tento pre človeka veľmi prospešný hmyz nijako neutrpí.

Podľa včelárov spotreba medu na Slovensku každoročne stúpa a neohrozuje ich ani zahraničná konkurencia, ktorá k nám každý rok dováža tony medu. Jozef Voľanský sa venuju včelám už viac ako 10 rokov a pravidelne zbiera ocenenia zo svetových súťaží. Vraví, že súčasné počasie je pre včely pozitívne.

„Najhoršie by bolo, keby sa striedalo nadmerne studené a teplé počasie. Včely nemajú kalendár. Keď príde oteplenie, kráľovná inštiktívne začne plodiť - klásť vajíčka, o ktoré sa treba starať. Po náhlom oteplení a následnom prudkom ochladení by na to včely nemali dostatok energie a mohlo by to znamenať, že uhynú na vyčerpanie. V tom prípade by sa zmenšila ich populácia,“ vysvetľuje odborník.

V mrazoch sú stiahnuté v chumáči, kde rotujú. V jeho strede je najteplejšie, takže striedajú pozície, aby sa všetky ohriali. Jedna včelia rodina sa v súčasnosti skladá z približne 10-tisíc včiel. V lete ich býva aj 50-60 tisíc.

oľanskému neprekáža, že med sa k nám vo veľkom dováža zo zahraničia. „Do supermarketov sa bude dovážať vždy. Slovenskí včelári nedokážu zahraničným konkurovať cenou ani množstvom dodávaného medu. Nikto u nás nevyprodukuje toľko medu, aby zásobil celý reťazec. To však neprekáža. Spotreba medu u nás stúpla za posledných 10 rokov šesťnásobne. Kým predtým každý Slovák ročne spotreboval 0,2 kg medu, teraz je to až 1,2 kg. Naši ľudia si začali uvedomovať, že pri domácej produkcii majú istotu, čo kupujú. A vedia, že sa dá spoľahnúť na kvalitu nášho medu, hoci by nákupom v supermarkete ušetrili. Zo Slovenska sa v súčasnosti nevyváža žiaden med,“ uzavrel včelár.