VČELÁRSTVO VIKING        

PROPOLIS

     Propolis alebo včelí tmel je látka na báze živice, ktorú získavajú včely z púčikov stromov alebo iných rastlinných zdrojov. Používa sa na vyplnenie nežiadúcich otvorov v úli, predovšetkým menších, väčšie sa vypĺňajú voskom. V závislosti od zloženia môže mať rôznu farbu, od zelenej po červenohnedú, najčastejšie je tmavohnedý. Pri izbovej a vyššej teplote je propolis lepkavý, pri nižších teplotách tuhne a drobí sa.

     Včelí propolis je výborným prostriedkom na podporu imunitného systému, pôsobí proti rôznym mikróbom a vírusom. S obľubou sa propolis využíva pri liečbe kožných ochorení, či už akné, bradavíc ale tiež popálenín alebo rozličných zápalov na koži. Propolis urýchľuje a uľahčuje hojenie rán. Má silné bakteriostatické účinky na široké spektrum baktérií – salmonely, streptokoky, stafylokoky a iné. Zistilo sa, že všetky druhy propolisu sú približne rovnocenné. Bolo tiež vedecky dokázané, že propolis pôsobí nie len antibioticky, ale navyše zvyšuje obranné schopnosti organizmu. Propolis je biologicky neškodný a v bežnom dávkovaní je prakticky netoxický , takže bez vedľajších účinkov môže byť i dlhodobo užívaný. Propolis sa veľmi dobre kombinuje s inými antibiotikami a zvyšuje ich pôsobenia. Tiež sa preukázalo účinné pôsobenie propolisu na chrípkové a herpetické vírusy.

     Propolis obsahuje asi 180 látok, predovšetkým vosky, peľ, minerálne látky, flavonoidy, éterické oleje, organické a mastné kyseliny, sekréty rastlín. Používa sa na výrobu masti a tinktúry. Obsahuje vitamíny skupiny B - vitamíny B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovú, minerálne látky – vápnik, železo, mangán, kremík, chróm, kobalt, zinok, nikel, stroncium a vitamín E, vďaka ktorému je využívaný aj v kozmetickom priemysle. Silné antiseptické účinky priniesli tomuto včeliemu produktu post najprírodnejšieho antibiotika.

      Pri dobrom uskladnení v tme, suchu a chlade, v hermeticky uzavretej nádobe, nestráca ani po dlhšej dobe propolis svoje základné liečivé vlastnosti. Relatívna kontraindikácia je individuálna alergia na propolis, ktorých je asi pol až jedno promile ľudí. Tieto je možné zvládnuť bežnými antihistaminikami alebo musí liečbu vynechať. Bežne alergiu na propolis zistíme tak, že votrieme na rolky vaty namočené v tinktúre do kože na dlaňovej strane zápästia a necháme zaschnúť. Ak natrené miesto do 24 hodín nezačervená alebo sa neutvoria vyrážky, tak môžeme propolis užívať. V ľudovom liečiteľstve sa užívajú propolisové liečby  jednak lokálne, obzvlášť  u kožných ochoreniach, tak aj vnútorne 3x denne 25-40 kvapiek, pol až jednu hodinu pred jedlom. Dávame buď samotnú tinktúru alebo do tekutín (do mlieka, vody alebo do rôznych čajov). Deťom dávame 5 -15 kvapiek 3-4x denne. Najlepšie je dať ich k medu na lyžičke a zamiešať. Tak deti rady a dobre propolis prijímajú. U detí je možné užívať povolené antibiotiká súčasne s propolisom (s penicilínom alebo ampicilínom). Posledné výskumy ukazujú, že odstránenie esteru kyseliny kávovej z propolisu by ju zbavilo látok, ktoré spôsobujú jeho alergický účinok.

 

ROZSAH PÔSOBENIA

- podpora imunitného systému,
- pôsobí antibiotický, a to ako bakteriostaticky, tak baktericidne, 
- pôsobí anastetický čiže tlmí bolesť,
- pôsobí imunostimulačne, povzbudzuje imunologický systém organizmu,
-ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov (antitoxický účinok),
- pôsobí antivírovo,
- zastavuje rast pliesni a ničí ich (antimikotický účinok),
- má výborné hojivé a protizápalové účinky, podporuje hojenie rán,
- používa sa ako dezinfekčný prostriedok,
- tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus,
- má antioxidačné účinky

- obnovuje silu po fyzickom výkone

- psychická vyčerpanosť,

- rekonsvalencia.

 

ÚČINNOSŤ PROPOLISU

- chrípka, prechladnutie, zápal hrdla, bronchitída, zápal pľúc,

- bolesti hlavy a uší, migréna, bolesť zubov a paradentóza,

- afty a bradavice, ekzémy, herpes a vyrážky, mykóza, atritída,

- otvorené rany,

- dna,

- žalúdočné vredy, katar, virózy, žlčníkové kamene, zápal hrubého čreva

- skleróza

- poruchy krvného obehu

 

DÁVKOVANIE

        Pri zápale  horných dýchacích ciest a priedušiek 3x 20-40 kvapiek propolisu na kocku cukru alebo do medu, tekutín alebo samostatne. Už v 16. storočí odporúčal Španiel Luis Mendes de Terres aplikovať propolis ako inhaláciu, čo  môžeme i dnes uplatniť.

        Pri zápaloch nosohltanu a ochoreniach mandlí  vykloktať emulziou propolisovou, ktorú prehltneme, nevypľujeme  alebo používame v mede alebo na cukre. Súčasne u detí môžeme aplikovať penicilín. S takouto kombináciou aj u hnisavých angín docielime úspech.

        U žalúdočného a duodenálneho vrede dávame 3x denne 1/2 hodiny až 1 hodinu pred jedlom 20-35 kvapiek do mlieka alebo medu. Zlepšenie možno pozorovať už po 3 dňoch liečby. Ak berieme súčasne materskú kašičku a med, máme vhodnú kombináciu ku konzervatívnej liečbe vredovej choroby.

        Takisto dobré výsledky sú pri zápale žalúdočnej a duodenálnej sliznice.

        Pri zápale ústnej dutiny, pri AFTECH na sliznici ústnej a pri paradentóze, pôsobí potieranie tinktúrou alebo výplachy emulziou propolisu veľmi dobre.

        Pri chrípkových epidémiách preventívne pôsobí buď propolis aplikovaný ako žuvačka s propolisom alebo emulzia propolisová na vykloktanie.

        Pri popáleninách sa užíva postrek aerosolou s propolisom, pri ktorom sa využíva jeho baktericídneho a analgetického účinku. Ak máme malé okrsky popálenín, napr. obarenia na prstoch, pôsobí potrenie tinktúrou propolisovou na poškodenú kožu tak, že u II. stupňa sa nevytvorí pľuzgier a po natretí za 3-5 sekúnd nastane anestetický účinok a bolesť ustúpi. U popálenín III. stupňa pôsobia obklady s propolisom na vyčistenie od nekros a povlakov a podporujú epitelizáciu rán bez tvorby keloidov.

        U chronických kožných ekzémov všetkého druhu pôsobí propolis buď v masti alebo v obkladoch s emulziou propolisovou. U akútneho mokvajúceho ekzému  treba najprv obkladmi ekzém upokojiť, potom  aplikovať propolis. Čím je kratšia doba trvania ekzému, tým je lepší výsledok.

        Veľmi dobré sú výsledky s použitím tinkúry a masti u trudovitosti  tváre, kedy pacienti sú vyliečení po 1 až troch týždňoch.

        Pri ušných ekzémoch vo zvukovode aplikácia propolisovej tinktúry alebo emulzie  má prekvapivý účinok.

        Pri hnisavých ranách a u dekubitov (preležanín), pôsobí obklady propolisu s olivovým  olejomna vyčistenie rán a epithelizáciu (1:5). Treba chrániť okolie kože natrením Novikovom, aby nebola okolitá koža alergizovaná.

        Pri LUPIENKE (psoriasis) liečenie propolisovou tinktúrou perorálne a lokálne súčasne došlo k dobrým výsledkom najmä u psoriásy trvajúcej kratšiu dobu, kedy vyliečenie bolo pri 60% prípadov. Výhodné je súčasne podávať materskú kašičku kedy sa dosiahnu lepšie výsledky.

        Pri liečení LUPIENKY  pozorovali u pacientov v 40-45% zníženia hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi. Tým si môžeme vysvetliť aj zníženie vysokého tlaku  u niektorých pacientov.

        Propolis priaznivo pôsobí na infekcie zažívacieho traktu ak už sa jedná o katary  tenkého či hrubého čreva.

        Propolis pôsobí priaznivo na infekciu obličiek, močových ciest a močového mechúra, rovnako pri zápaloch prostaty.

        Pri poraneniach  alebo hlbokých odreninách, alebo pri ranách, ktoré nie sú vhodné k zašívaniu, pôsobí ošetrenie gázou navlhčenou propolisovou tinktúrou ako dezinfekcia, jednak ako hojivý prostriedok.

        Pri bércových vredoch pôsobí lokálne propolis ako tinktúra a ako propolisová masť.

        Pri rhagadách (trhlinách) na chodidlách alebo dlaniach pôsobí  blahodárne gáza namočená propolisovou tinktúrou alebo aj surový propolis nahriaty a prilepený na 24 hodín. Potom vymeniť za nový a opakovať aspoň trikrát.

        Na kurie oká alebo na ostatné hyperkeratózy kožné alebo bradavice, dávame propolisovú masť alebo navlhčenú gázu počas troch dní, potom vykúpeme v teplej vode a kurie oko sa vylúpne. Na hyperkeratózy môžeme do masti pridať 2 % až 4 % salicylovej kyseliny. Môžeme dať aj plátok zo surového propolisu, ktorý nahrejeme, aby lepšie priliehal.

        Po extrakcii zubou, aby nedošlo k tzv. „ suchému lôžku“ dávame mulový drén namočený do propolisovej tinktúry.

        Pri chrípkových epidémiách, ako náhle  nám začne mraziť na chrbte a začne bolieť hlava, berieme najskôr 35 kvapiek propolisu a po hodine znovu. Ďalej potom 3 krát denne 30-35 kvapiek a behom 2-3 dní nevieme, že na nás chrípka „liezla“. Ak však začneme propolis brať až po 2-3 dňoch, nie je už taký účinok, ako keď ju berieme  od začiatku ochorenia.

        Pri liečbe gynekologických ochorení ako svrbenie lona alebo pri pošvových zápaloch a plesňových ochoreniach, eróziách čipku, alebo po prevedenom popálení čipku, ktoré sa nehojí, je niekedy aplikácia propolisu efektívna. Liečby vnútorných orgánov je však treba prevádzať v nemocničných podmienkach. Aplikuje sa buď masťou alebo formou namočených tampónov v propolisovej emulzii.  Dá sa aj previesť výplach propolisovou emulziou 2 krát zriedenou. Výplachy a tampóny aplikujeme 2 krát denne.

        Propolisová kúra sa odporúča po operáciách zhubných nádorov k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu.

        U žien pri klimakterických problémoch a návaloch sa odporúča 2 krát 20 kvapiek propolisovej tinktúry denne.

        Pri rôznych dierkach po utiahnutí stehov, po operáciách obzvlášť ušných, odporúčame výplach dierok (stehov) propolisovou tinktúrou. Prevádzanie 2 krát denne spôsobí zahojenie.

        Spolu s materskou kašičkou (ráno na lačno) a propolisovou tinktúrou alebo emulziou (3  krát denne pol hodiny pred jedlom) pôsobí  na zlepšenie priechodnosti ciev pri poruche výživy horných aj dolných končatín (endarteritis obliterans) a po srdcovom infarkte.

        Tichonov vo svojej práci uvádza zlepšenie pri liečbe trombózy dolných končatín (3x denne 40 kvapiek). Rovnako lieči i chronické recidívy zápalu slinivky brušnej. Doba liečenia od troch týždňov do jedného roku.

      lekári Feureusl, Kraus referovali na XVII. medzinárodnom včelárskom kongrese v Ríme o tuberkulostatických vlastnostiach  propolisu (tlmí rast Kochového bacila). Tichonov uvádza dobré výsledky u TBC pľúcnej, krčnej a kožnej. Užíva sa  jednak propolis samotný alebo v kombinácií s liekmi antituberkulotiká. Užíva sa propolisová emulzia 3 krát denne polievková lyžica. Liečba je  ½  až 1 rok, po dvoch mesiacoch sa robí prestávka 2 týždne. Pri kožnej TBC sa pridáva propolisová masť 1 krát za dva dni.

        Propolis môžeme podávať pri všetkých zápalových procesoch organizmu. Liečba najmenej 3 týždne, ak nenastane zlepšenie, ďalej neužívame.

 

  VŠEOBECNÉ RADY :

Všetky zápaly, ktoré vyvolávajú horúčku - 3x denne 30 kvapiek 
- Ženy v období prechodu - 1x denne 10 kvapiek 
- Zápal prostaty - veľmi účinný liek, 3x denne 30 kvapiek 
- Vysoký krvný tlak - 1x denne 30 kvapiek až do úplného vyliečenia 
- Zápal pečene a ľadvín - 2x denne 40 kvapiek zriediť so 100ml vody - užívať každý druhý deň až do vyliečenia 
- Angína, katar, zápal hrdla - 40 kvapiek zmiešame s 200ml teplej vody, pijeme a vyplachujeme niekoľkokrát denne (piť nalačno) 
- Pri otlakoch a odreninách - zvlhčíme vatu a prikladáme na bolestivé miesta na noc. Cez deň natierame propolisovou masťou. 
- Žalúdočné a dvanástnikové vredy - nalačno pijeme 40 kvapiek zriedených v 100ml teplého mlieka 
- Poranenie pri holení - na 100ml teplej vody dáme 40-50 kvapiek a roztokom umývame tvár
- Na vytriezvenie dáme opitému - 100ml studenej vody s 50 kvapkami tinktúry 
- Pleseň na nohe - natierame miesta medzi prstami 
- Bolesti žalúdka - 50 kvapiek zriedime so 100ml teplej vody - bolesti rýchlo ustupujú 
- Pri zápche - piť 2x denne nalačno 50 kvapiek zriedených v 100ml teplej vody. Je to výborný a účinný liek. 
- Bolesť zubov - vatu namočíme a priložíme na bolestivý zub, tiež veľmi účinný liek na hnisajúce ďasná 
- Popáleniny 1.stupňa - popálené miesta natierame niekoľkokrát denne, proti vzniku pľuzgierov.

              Silné antiseptické účinky priniesli tomuto včeliemu produktu post najprírodnejšieho antibiotika. K celkovej liečivej sile prispieva aj široké spektrum minerálov. To však závisí aj od ročného obdobia, v ktorom bol propolis pozbieraný. Významné postavenie v ňom majú aj enzýmy, bioflavonoidy a esenciálne aminokyseliny. Ak chcete využiť aj jeho antioxidačné účinky, mali by ste každé ráno zmiešať v deci vody 30 kvapiek propolisovej tinktúry. Následne si ňou vypláchnite ústa, aby ste odstránili všetky baktérie a zvyšok vypite, pre vnútornú ochranu tráviaceho traktu.

Propolisovú tinktúru chráňte pred stykom s kovom - nepoužívať kovové lyžičky!

Pri zriedení s vodou (čajom a pod.), vzniká emulzia mliečnej farby!

     Propolis je silný alergén a preto ľudia, ktorí sú na neho alergický ho nemôžu používať. Alergiu môžeme zistiť jednoduchým testom. Propolisovú tinktúru si natrieme na kožu na vnútornej strane paže v ohybe lakťa, alebo na dlaňovej strane zapästia. Ak do jednej hodiny natreté miesto silne sčervená znamená to že pri používaní propolisu by sme mali byť opatrný. Ak natreté miesto do 24 hodín nesčervená ani nebadáme inú reakciu môžeme propolis používať. 

Analýza ukázala, že propolis obsahuje priemerne asi:

- 14,5 % prchavých substancií, 

- 14 % mechanických prímesí, 

- 11 % peľu, 

- 17 % včelieho vosku,

-  6 % vosku s vlastnosťami podobnými rastlinným voskom, 

- 10,5 % trieslových substancií a

-  41,5 % živice.

     Potvrdená v ňom bola prítomnosť železa a v závislosti od jeho pôvodu aj rad rôznych mikroelementov, napr. vápnik, meď, bór, chróm, mangán, zinok, kobalt, kremík, hliník, vanádium, stroncium, magnézium a iné.

     V ľudovom liečiteľstve je známym prostriedkom, ktorý zmierňuje bolesti a urýchľuje hojenie rán. Kvôli svojim anestetickým vlastnostiam sa používa propolis úspešne aj v zubnom lekárstve. Zhodne sa tvrdí, že pôsobí lepšie ako kokaín a novokaín.

Propolis

Záznamy: 1 - 14 zo 14