UŠTIPNUTIE (bodnutie)

 
  OŠETRENIE PO BODNUTÍ VČELOU
 
 
 1. Žihadlo po bodnutí včelou zostáva stále živým organizmom, ktorý sa asi ešte minútu zavŕtava hlbšie a hlbšie do rany. Popritom ešte vypúšťa jed. Vždy platí, čím hlbšie sa žihadlo zavŕta, tým horšie následky to so sebou nesie. Prioritou však stále musí byť čo najrýchlejšie žihadlo z tela vytiahnuť, pinzetou, nožíkom či dokonca nechtom. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať ako jednoduchá záležitosť, mnohí z nás by s tým mali nemalý problém.
 2. Pri vyťahovaní žihadla je dôležité dať pozor, aby sme nestlačili vačok s jedom, ktorý sa nachádza na konci žihadla. Akonáhle ho stlačíme, vytlačíme jed priamo do rany postihnutého, čím mu vôbec nepomôžeme. Vtedy dokáže byť uštipnutie včelou bolestivejšie.
 3. Ak nemáte bodnutie žihadla do oka alebo v jeho okolí, jazyku, krku či úst, potom len zachovajte pokoj a snažte sa žihadlo čo najskôr odstrániť. V prípade bodnutia do vyššie spomenutých častí tela je dôležitý pokoj a rýchla záchranná pomoc. Tá je dôležitá aj vtedy, ak ste na poštipnutie včelou alergický/alergická. Ak ste však o tom vôbec nevedeli, vtedy je nutná rýchla lekárska pomoc. Ak o alergickej reakcii viete, potom by ste mali nosiť so sebou antihistaminiká, ktoré sú voľne predajné v každej lekárni. Treba si však uvedomiť, že aj opuch veľký ako dve vaše dlane sú stále prirodzenou reakciou na uštipnutie včely.
 4. Po uštipnutí nastáva opuch, preto je vhodné miesto vpichu ochladzovať studenou vodou alebo ešte lepšie ľadom. Tým sa spomaľuje prekrvenie v časti opuchu a jed sa tak dostáva do organizmu pomalšie. Rady starých materí odporúčajú použiť na miesto vpichu čerstvú cibuľu s medom či ocot. Ak sa miesto uštipnutia včelou nachádza na ťažko dostupnom mieste, potom studená sprcha môže byť veľmi nápomocná.
 5. Dôležité je pozorovať, či nedochádza k nebezpečnému opuchu, ktorý by začal brániť dýchaniu postihnutého. Opuch po uštipnutí včelou zvykne začervenať a nepríjemne svrbieť. Takáto kožná reakcia je však prirodzená aj pre nie-alergika. Ak je svrbenie neúnosné, treba použiť gél Fenistil, ktorý chladí miesto vpichu a zabraňuje zväčšovaniu opuchu či jeho začervenanie.

Uštipnutie včelou nie je pre zdravého jedinca nebezpečné. Zistilo sa, že zdravý človek je schopný zniesť až 200 dávok žihadiel naraz. Avšak, ak nie je práve v dobrom zdravotnom stave, aj jedno žihadlo dokáže citeľne ublížiť. Nejeden včelár, ktorý si po rokoch vybudoval imunitu na včelí jed priznal, že v stave oslabenia imunity, horúčav či iných zdravotných problémov, mu aj jedno žihadlo dokázalo spôsobiť nepríjemné problémy. Preto je dôležité dbať aj na prevenciu a vyvarovať sa napríklad chodeniu po tráve na boso, smetným košom či oblastiam so zvýšeným výskytom včiel. Včely tak, ako aj my ľudia, potrebujú slobodu. Akonáhle sa cítia v ohrození, bránia sa uštipnutím tak, ako sa mi bránime napríklad aj jazykom.

 fotky patrickkavanagh a DoeLay a Marina Kuperman Villatoro a Alissa Walker Joshua Ganderson OakleyOriginals

EVALENCE OF BEE STING ALLERGY – SETTIPANE, G. A. and BOYD, G. K. (1970), PREVALENCE OF BEE STING ALLERGY IN 4,992 BOY SCOUTS. Allergy, 25: 286–291. doi: 10.1111/j.1398-9995.1970.tb01264.x

 

 

Domáce recepty proti opuchu a bolesti

Na zmiernenie bežnej reakcie, ktorou je opuch, svrbenie a bolesť, je vhodné použiť suroviny, ktoré majú protizápalové, dezinfekčné a upokojujúce účinky. Aplikujte teda na miesto vpichu:

 • Ľad
 • Zubnú pastu
 • Kašu z jedlej sódy a octu
 • Med alebo propolisovú masť
 • Antihistaminiká (pri dlhšej reakcii môžete aplikovať vnútorne alebo podrviť, zmiešať s vodou a aplikovať priamo na miesto vpichu)
 • Hlinu (ak nemáte inú možnosť a ste v prírode, zmiešajte hlinu s trochou vody)
 • Rozkrojený zemiak

Aj keď ste po uštipnutí od včiel a ôs nemali výrazné problémy, vždy buďte ostražití. To, že ste doteraz prudkú alergiu nemali neznamená, že sa nemôže vyskytnúť.

Sóda bikarbóna je prospešná pri liečbe včelieho alebo osieho vpichnutia, pretože jej zásadité vlastnosti potlácajú kyselinu mravčiu v rane a odstránia cudzie znečisťujúce látky. Pre dosiahnutie najlepších účinkov odstráňte žihadlo a aplikujte zmes vody a sódy bikarbóny na postihnutú oblasť.