Včelárska rastlina

 
Včelárska rastlina (iné názvy: znášková rastlina, včelársky významná rastlina, medonosná rastlina) je rastlina, z ktorej včely vo väčšom množstve berú znášku, teda nektár (sladinu) kvetov (nektárodajná rastlina), peľ (peľodajná rastlina) alebo medovicu.

Včelárske rastliny možno rozdeliť predovšetkým na:

 • medonosné rastliny v užšom zmysle, t. j. včelárske rastliny, z ktorých je predovšetkým med (t. j. nektárodajné rastliny alebo rastliny s medovicou) a
 • peľodajné rastliny.

Včelárske rastliny môžu byť umelo vysádzané (aj ako monokultúra) alebo rastú úplne prirodzene vo svojom habitate. Sú súčasťou celkového areálu (2 – 5 km rádius doletu) – včelej paše, v ktorom včela nachádza potravu.

Sladina a medovica rastlín sú cukrové roztoky s vysokým obsahom vody, ktoré včely po zbere invertujú pôsobením enzýmov na základné monosacharidy, následne odovzdávajú sladinu a medovicu úľovým včelám, ktoré ich ukladajú do plástov, kde med dozrieva. Množstvo nektáru potrebného na vyprodukovanie 1 kg medu závisí od sladivosti nektáru (koncentrácie cukru), ktorá je u rastlín rôzna.

Znáškové rastliny sa počas včelárskeho roka menia podľa doby kvitnutia, a to od februára do októbra, výnimočne i počas zimy. Obdobie znášky, ktoré uvádzame platí najmä pre Strednú Európu, s výnimkou cudzokrajných rastlín. Medzi včelárske rastliny patria dreviny a byliny (letničky, trvalky, poľnohospodárske úžitkové rastliny), rody viacerých druhov:

 

Dreviny

 • lieska, obdobie znášky peľu: február – marec. Stredná znáška sírovožltého peľu, s vysokým obsahom bielkovín, malá až stredná znáška medovice. Mednatosť je 15-20 kg/ha, peľnatosť až 500 kg/ha. Lieska je jednou z najdôležitejších včelárskych rastlín, lebo už v skorej jari dáva včelám prvú potravu.
 • vŕba, obdobie znášky: marec – apríl. Veľmi dobrá, skorá a stála znáška nektáru a asi najkvalitnejšieho peľu včelej pastvy vôbec, peľ je žltý. Vŕba poskytuje aj medovicu a propolis. Mednatosť je 150 kg/ha, peľodajnosť až 1 500 kg/ha. Vŕbový med je zlatožltý, jantárový až načervenalý, s prenikavou vôňou, príjemnou chuťou, s medovicou so salicilovou príchuťou s krátkym trvaním, kryštalizuje skôr pomalšie, skryštalizovaný je krémový, jemnozrnný, aj hrubozrnný, béžový. Antiflogistikum, tlmenie pohlavného pudu.
 • jelša, obdobie znášky peľu: marec – apríl. Dobrá a skorá znáška kvalitného žltohnedého peľu. Poskytuje medovicu aj propolis. Pre svoju rozšírenosť u nás má veľký význam pre včely.
 • drieň, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje včelám veľmi dobrú, skorú znášku nektáru, vynikajúceho zlatožltého peľu a tiež propolis. Mednatosť je 30 až 140 kg/ha. Drieňový med je svetložltý.
 • mandľa, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá nektárodajná a peľodajná ovocná drevina, poskytuje skorý výživný žltohnedý peľ, aj medovicu. Mandľový med je svetlý, s medovicou tmavohnedý až červenkastý, sladký, s typickou mandľovou príchuťou, kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, žlto až šedohnedo, je vzácny. Väčšinou ho včely z jari spotrebujú. Na trh sa dováža zo Španielska.
 • imelo biele, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje včelám skorý nektár a peľ.
 • vresovec bylinný (Erica carnea L.), aj iné druhy, obdobie znášky: marec – apríl. Veľmi dobrý prínos nektáru, priemerný prínos peľu. Vresovcový med má žltú až tmavo jantárovú farbu, niekedy s červenkastým odtieňom, horkastú a trvácu chuť, trvácu, veľmi príjemnú vôňu, s malou intenzitou a stálosťou.
 • trnka, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá a skorá znáška peľu a nektáru. Mednatosť je do 40 kg/ha. Trnka je pre svoje rozšírenie dôležitá pre včely, poskytuje aj medovicu. Trnkový med je jasnožltý.
 • egreš, obdobie znášky: marec – apríl. Veľmi dobrá znáška nektáru, menej peľu, bieložltej farby. Mednatosť je 50 kg/ha. Egrešový med býva hnedý, voňavý, čerstvý má zvláštnu netrvácu kožovitú príchuť, ktorá po skladovaní mizne.
 • medvedica, obdobie znášky: marec – júl. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina. Medvedicový med je červenkastý, aromatický, má dobrú, trocha horkastú chuť, a typickú zrnitú textúru. Pôsobí diureticky, dezinfekčne. Má vysoký obsah minerálnych látok. Med je typickým artiklom tundrových oblastí.
 • tis obyčajný, obdobie znášky peľu: apríl. Priemerná znáška peľu, medovica.
 • ríbezľa, obdobie znášky: apríl. Dobrá znáška nektáru aj peľu. Viac nektáru dáva ríbezľa čierna, cca 20 až 140 kg/ha.
 • topoľ, obdobie znášky peľu: apríl. Stredná znáška peľu, málo nektáru, medovice a propolisu. Topoľ osika poskytuje veľmi dobrú znášku propolisu, stredne medovice a peľu.
 • brest, obdobie znášky peľu a medovice: marec – apríl. Skorá a dobrá znáška biologicky hodnotného peľu, zväčša čiernej farby a medovice. Mednatosť je 8-10 kg/ha. Patrí medzi významné včelárske rastliny.
 • javor, obdobie znášky: apríl. Veľmi dobrá znáška nektáru, priemerná znáška kvalitného svetložltého peľu, tiež mierna produkcia medovice. Mednatosť je 300 kg/ha, ale z hustých porastov javora poľného sa dosiahlo aj 1 000 kg/ha. Javorový med má sýto zlatú, jantárovú farbu, niekedy s ľahkým zeleným odtieňom, má výraznú vôňu podobnú javorovému sirupu, lahodnú chuť. Rýchlo jemne kryštalizuje. Odporúča sa pri liečbe alergií, vzhľadom na vyšší obsah peľu, ktorý pôsobí ako antigény. Je rýchlo stráviteľný, vhodný na chlieb, nie veľmi do čaju, pre intenzívnu vôňu.
 • breza, obdobie znášky peľu: apríl – máj. Včelám poskytuje skoro na jar hnedastý peľ, aj propolis a medovicu. Mednatosť je 8 – 10 kg/ha.
 • mahónia cezmínolistá, obdobie znášky: apríl – máj. Poskytuje veľké množstvo peľu, trocha nektáru.
 • broskyňa, obdobie znášky: apríl – máj. Znáška medu, červenožltého peľu, medovice a propolisu. Druhové broskyňové medy sú známe zo severnej Afriky, kde sa pestujú na rozľahlých plantážach. Mednatosť je 40 kg/ha. Broskyňový med býva naružovelý, príjemnej vône a chuti. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne. Pomáha pri krvotvorbe, detoxikácii organizmu, má mierny laxatívny účinok.
 • marhuľa, obdobie znášky: apríl – máj. Znáška medu a veľmi dobrá peľu. Mednatosť je 40 kg/ha.
 • čerešňa, obdobie znášky: apríl – máj. Medzi kôstkovicami je čerešňa najlepšou nektárodajnou a peľodajnou rastlinou, poskytuje aj medovicu. Peľ je kvalitný, má olivovozelenú farbu. Z ovocných stromov u nás poskytuje čerešňa prvú podnecovaciu znášku v rámci celého Slovenska. Rozkvet čerešne vtáčej znamená nástup včelárskej sezóny. Čerešňový med je svetlo oranžový až červenkastý, mandľovo voňavý, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomerne rýchlo, v stredných kryštáloch, svetložlto až sivo, je vzácny. Detoxikans, regeneračný účinok, diuretikum, proti reume, spevňovanie kapilár, tkaniva. Mahalebkový med sa dorába v Južnom Taliansku, Maroku, Tunisku, je mierne naružovelý, silne voňavý po čerešniach, s príjemnou príchuťou horkých mandlí, jemne pomaly kryštalizujúci.
 • višňa, obdobie znášky: máj. Silná podnecovacia znáška nektáru a peľu, červenohnedej farby.
 • slivka, obdobie znášky: apríl – máj. Najmenej a málo cukornatého nektáru spomedzi kôstkového ovocia. Slivka poskytuje včelám šedý peľ, aj medovicu. Mednatosť je 30 kg/ha. Slivka guľatoplodá (Prunus domestica insititia) poskytuje dostatok nektáru a peľu.
 • baza, obdobie znášky: apríl – jún. Liečivá rastlina. Nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným žltým peľom, včelami veľmi obľúbeným. Mednatosť je 80 kg/ha, peľodajnosť až 800 kg/ha.
 • gledíčia trojtŕňová, obdobie znášky: máj. Poskytuje dostatok nektáru.
 • hruška, obdobie znášky: máj. Nektár a veľmi kvalitný svetložltý peľ, ktorý obsahuje až 28% bielkovín. Mednatosť je 20 kg/ha. Planá hruška poskytuje strednú znášku nektáru, peľ aj medovicu.
 • jabloň, obdobie znášky: máj. Veľmi dobrá medonosná rastlina, najrozšírenejší ovocný strom na Slovensku. Peľ patrí medzi najkvalitnejšie, je žltej farby, je ho veľké množstvo. Jabloň dáva aj medovicu. Jabloňový med je svetlý, svetlojantárový, voňavý, chutný, rýchlo jemne kryštalizuje. Vitaminiferum, imunologikum. K jabloňovým medom treba spomenúť veľmi cenený plánkový med z planých jabloní. Môžeme spomenúť tiež zmiešané medy z ovocných stromov, dorábané najmä v Európe, Amerike, Izraeli, vynikajúce veľmi jemnou arómou s výrazne ovocnou príchuťou. Sú väčšinou jasno žlté, alebo tmavšie. Rýchlo kryštalizujú dohneda. Pochádzajú z ovocných stromov a krov niekedy s prímesou púpavového medu.
 • mišpuľa, obdobie znášky: máj – jún. Medonosná ako jabloň, s dobrým výživným peľom, strom je však vzácny. Mišpuľový med je jantárový až tmavojantárový s červeným odtieňom, s kvetinovo ovocnou vôňou, sladký, chutný. Má upokojujúce účinky, prospieva zraku, účinný pri chudokrvnosti, má dermatologický účinok, adstringentne pôsobí proti hnačke, úplavici. Dorába sa v Španielsku.
 • čučoriedka, obdobie znášky: máj – jún. Poskytuje dostatočnú znášku nektáru, menej oranžového peľu. Mednatosť je 8 – 80 kg/ha. Čučoriedkový med býva svetlý alebo mierne jantárový s príjemnou vôňou, kryštalizuje veľmi tvrdo, belavo, je vzácny. Vhodný pre deti. Pre detský tráviaci trakt, proti hnačkám, dezinficiens. Vitamínový med, zvyšuje odolnosť proti chorobám, revitalizujúci účinok. Veľmi vhodný proti očným ochoreniam, šeroslepote.
 • brusnica pravá, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá nektárodajná rastlina, peľu má menej. Mednatosť je 50 kg/ha. Brusnicový med je svetlojantárový, červenkastý, s vôňou po brusnicovom kvete, s jemnou chuťou, ľahko ostro ovocnou, pretrvávajúcou dochuťou.
 • pagaštan, obdobie znášky: máj – jún. Veľký obsah hustého nektáru s cukornatosťou 42 %, hnedastého peľu, tiež produkcia medovice a propolisu. Pagaštanový med je vodnatý, bezfarebný, s mierne horkastou chuťou, ľahko kryštalizuje, hrubozrnne.
 • orech, obdobie znášky: máj – jún. Poskytuje peľ a medovicu.
 • jarabina, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá znáška nektáru, veľmi dobrá znáška peľu, medovica. Jarabinový med je takmer oranžový, má prenikavú vôňu ako jarabinové kvety. Vitaminiferum.
 • kalina, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá peľodajná, nektárodajná rastlina. Mednatosť je 25 – 40 kg/ha. Kalinový med je belavý, svetlý, jemnej chuti a vône, jemnozrnne kryštalizuje do bielej pastovitej hmoty.
 • ruža šípová, obdobie znášky: máj – jún. Ruža poskytuje mnoho výživného hnedožltého peľu. Peľnatosť je 80 kg/ha. Kaukazské a východoeurópske ruže šípové poskytujú nektár, mednatosť je 6 – 30 kg/ha. Napríklad ružový med z ázijskej ruže vráskavej má vôňu ružového oleja.
 • malina, obdobie znášky: máj – júl. Malina je významná včelárska nektárodajná a peľodajná rastlina, často sa za ňou kočuje. Mednatosť je až 200 kg/ha a viac. Veľmi dobrá znáška svetlo šedého peľu. Malinový med má svetložltú farbu, je aromatický s kvetinovou vôňou, má lahodnú chuť, rýchlo kryštalizuje do biela, jemnozrnne, je vhodný k pastovaniu. Účinkuje proti nachladeniu, má povzbudzujúce účinky proti chronickej únave a poklesu výkonnosti. Malinový med sa užíva ako náhrada cukru, vhodný pre deti, športovcov.
 • krušina, obdobie znášky: máj – august. Jeden z najlepších nektárodajných kríkov, až 100 kg/ha, dlho kvitne, poskytuje bieložltý peľ. Krušinový med je jantárový, nie príliš voňavý, s ovocnodrevitou chuťou, riedky, obvykle pomaly kryštalizujúci, stredným zrnom, červenohnedo.
 • agát biely, obdobie znášky: jún. Agát je veľmi medodajná rastlina, priemerný výnos z 1 ha je 200 kg medu, ale uvádzajú sa výsledky aj 1 700 kg medu. Poskytuje málo šedožltého peľu. Do Európy bol zo Severnej Ameriky introdukovaný v 17. stor. ako včelárska rastlina, je však inváznou rastlinou a okrem kvetov obsahuje celý strom toxíny. Agátový med je skoro bezfarbý, svetlý, jasnožltý, niekedy dozelena, číry, výraznej vône po agátových kvetoch, typickej chuti, ľahký. Ostáva dlho tekutý, čo vychádza z väčšieho pomeru fruktózy (42,7%) ku glukóze (26,5%). Kryštalizuje jemnezrnito, v bielej až zlatožltej farbe. Má ľahko laxačný účinok, antispazmatický. Nemá vplyv na aciditu žalúdka. Liečba ekzému a neurodermatis. Pri pravidelnom užívaní znižuje krvný tlak, má sedatívny účinok.
 • skalníky, obdobie znášky: jún. Mnohé druhy sú invazívnymi rastlinami. Veľmi dobrá znáška nektáru, málo peľu.
 • tamariška, obdobie znášky: jún – august. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje málo šedoružového peľu. Mednatosť je 25 kg/ha. Tamariškový med je tmavohnedý s mätovou vôňou, rýchlo kryštalizujúci v stredných kryštáloch, je vzácny.
 • imelovník biely, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, s vyššie cukornatým nektárom a veľmi dobrá peľodajná rastlina. Imelovník biely je pôvodne severo a stredoamerická rastlina. Imelovníkový med je svetlo jantárový, s jemne karamelovou chuťou, kryštalizovaním hnedne.
 • gaštan, obdobie znášky: júl. Mednatosť je 100 kg/ha. Gaštanový med je tmavý, červenohnedej farby, výraznej korenistej arómy, veľmi výraznej, mierne horkastej chuti. Kvety sú veľmi nektárodajné, gaštan má aj trocha ale kvalitného peľu a medovicu. Chuť však závisí aj od poddruhu gaštanu, v stredomorskej oblasti (Taliansko, Francúzsko), kde sa gaštanový med dorába najviac, rastú iné poddruhy ako u nás. Dlho zostáva tekutý. Má pozitívny vplyv na celý tráviaci systém, stimuluje činnosť čriev, uľahčuje prácu preťaženej pečene a žlče a chráni žalúdočnú a črevnú sliznicu. Má antispazmatický účinok. Odporúča sa pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, pozitívne ovplyvňuje obnovu trávenia a tvorbu tráviacich štiav po operácii žlčníka. Čistí krv, zlepšuje cirkuláciu, pomáha pri kŕčových žilách. Do čajov nie je príliš vhodný pre silnú zmenu arómy. Odporúčajú sa čaje s rebríčkom, rumančekom, granátovým jablkom, tymiánom, niekoľkokrát denne hodinu, dve po jedle.
 • lipa, obdobie znášky: júl. Mednatosť je až 1 200 kg/ha. Lipový med patrí medzi celkovo najlepšie medy, a je to jeden z domácich jednodruhových medov. Lipový med má svetložltú farbu, v kombinácii s lipovou medovicou až oranžovožltú, je číry, má lahodnú, príjemnú chuť, voňavú arómu lipového kvetu. Ťažko kryštalizuje, jemnozrnne. Obsah fruktózy je 39 – 40°%, glukózy 36 – 37%. Med s vysokou enzymatickou aktivitou. Pôsobí proti nachladeniu v zime, horúčkam, má protizápalový účinok, pôsobí pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek, pri angíne, podporuje vykašliavanie a potenie. Zlepšuje metabolizmus, detoxikuje. Má diuretický účinok a pre vysoký obsah antibiotických látok sa používa na liečenie močových ciest, reumatických ochorení. Pôsobí lokálne antisepticky (septické rany, popáleniny), antispazmaticky, sedatívne, odstraňuje nespavosť. Použitie pri liečbe neurózy a migrény. Je veľmi vhodný s lipovým čajom, jeho aróma sa veľmi dobre spája s bylinnými čajmi.
 • dub, obdobie znášky medovice: apríl – júl. Dub je jedným z najlepších poskytovateľov medovice z listnatých drevín ale aj vôbec, až 400 kg/ha medovice, poskytuje aj žltozelený peľ v množstve do 500 kg/ha. Dubový med má tmavo zelenohnedú farbu, stredne intenzívnu vôňu sušeného ovocia a sladu, je jemnej karamelovej chuti, nie príliš sladký, mierne horkastý, pomaly kryštalizuje, potom je obvykle jemne kryštalický, až gélovitý, hnedý. Tento med je vysoko biogénny.
 • buk, obdobie znášky medovice: máj – jún. Buková medovica je niekedy hlavnou medovicovou znáškou včiel. Včely občas zberajú výživný žltý bukový peľ. Bukový med z medovice je hustý, má tmavšiu farbu u nás so zelenými odtieňmi, u austrálskych a novozélandských bukov s červenými, má jablkovokaramelovú jemnú chuť. Vhodný k užívaniu na tráviaci trakt. Antibakteriálne, antioxidačné účinky.
 • hloh krivokališný, obdobie znášky: máj – jún. Hloh patrí medzi veľmi dobré včelárske rastliny, poskytuje kvalitný nektár a peľ, od júna do augusta poskytuje medovicu. Mednatosť je až 100 kg/ha, peľnatosť až 200 kg/ha. Hlohový med je svetlo až tmavohnedý, s príjemnou orechovou príchuťou a vôňou hlohových kvetov. Kryštalizuje pomerne neskoro, hrubozrnne. Väčšinou sa pridáva do zmesí medov. Hlohový med patrí medzi kvalitné medy, podporuje kardiovaskulárny systém, normalizuje vysoký krvný tlak, upokojuje, efektívny pri srdcovej arytmii. Vhodný pre starších ľudí. Pri liečení rakoviny štítnej žľazy. Dorába sa v Anglicku.
 • pajaseň žliazkatý, obdobie znášky: jún – august. Dobrý prínos nektáru, priemerný prínos peľu. Pajaseň patrí medzi najinváznejšie rastliny na svete, dnes splaňuje takmer po celom svete, je to typická rastlina veľkomiest. Pôvodom z Číny a juhovýchodnej Ázie. Pajaseňový med je žltý až nazelenalej farby, s intenzívnou ovocnou muškátovou vôňou, vydrží dlho tekutý.
 • hrab, obdobie znášky medovice: jún – august. Hrab poskytuje včelám dostatok menej kvalitného peľu.
 • smrek obyčajný (Picea abies), obdobie znášky medovice: jún – júl, znáška je dobrá. Smrek poskytuje včelám aj peľ a propolis. Smrekový med je tmavo hnedočervený, nevýraznej vône, ale lahodnej chuti, veľmi rýchlo kryštalizuje, ešte v úli, med takto kryštalizujúci sa nazýva melicitózny, alebo kamenný med. Aby ho včely mohli pri zimovaní konzumovať, pri vyššej znáške tohto medu, musia sa urobiť určité opatrenia.
 • borovica sosnová, (Pinus sylvestris), obdobie znášky medovice: jún – júl. Borovica poskytuje ďalej peľ a propolis. Borovicový med je tmavý, výraznejšej chuti, vydrží dlhšie tekutý. Má baktericídne účinky. Z Grécka, Turecka sa dovážajú píniové medovicové medy z teplomilných borovíc, sú svetlejšej červenohnedej farby, výraznej korenistej chuti a vône.
 • jedľa biela, (Abies alba Mill.), obdobie znášky medovice: jún – august. Najproduktívnejšia medonosná rastlina medzi ihličňanmi a pravdepodobne rastlina s najväčším výnosom medovice vôbec, vysoko kvalitnej medovice. Poskytuje aj peľ a propolis. Mednatosť sa uvádza až 1 000 kg/ha. Jedľový med má tmavojantárovú farbu so zeleným odtieňom, jemne karamelovú alebo orechovú vôňu s ľahko živicovou, balzamovou arómou, príjemnú maslovú, stredne sladkú chuť, s krátkou dochuťou, vydrží dlho tekutý, má tekutú maslovitú konzistenciu. Najvýznamnejší európsky medovicový med, na Slovensku so starou tradíciou (Bardejov) zberu. Oblastný med pochádza aj z Grécka z Arkádie, tzv. Μέλι "βανίλια" Μαινάλου, alebo z Nemecka Schwarzwald Honig. Jedľový med je vysoko biogénny, má liečivé účinky pri ochorení dýchacích ciest, má antianemické, antiseptické vlastnosti.
 • smrekovec opadavý, (Larix decidua), obdobie znášky medovice: júl – august. Veľmi dobrá medonosná rastlina, poskytuje aj peľ a propolis. Smrekovcový med je tmavohnedý, chutný, po skryštalizovaní biely. Smrekovcový med kryštalizuje najrýchlejšie, ešte v úli, med takto kryštalizujúci sa nazýva melicitózny, alebo kamenný med. Aby ho včely mohli pri zimovaní konzumovať, pri vyššej znáške tohto medu, musia sa urobiť určité opatrenia.
 • černica, obdobie znášky: jún – august. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, so svetlošedým peľom. Černicový med je veľmi kvalitný, má jantárovú až tmavojantárovú farbu, prenikavú kvetinovú vôňu, výraznú sladkú, ovocnú chuť. Pomaly a jemne kryštalizuje. Liečivé účinky tohto medu sú najmä v oblasti žalúdka a čriev, pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, hemoroidmi, črevnými stenami a pod. Regeneruje cievne steny. Ďalej pôsobí proti rakovine, najmä rakovine štítnej žľazy. Účinkuje taktiež pri pľúcnych ochoreniach, angíne, prechladnutí, kašli, zápaloch ústnej dutiny. Účinkuje proti únave, revitalizuje.
 • vinič hroznorodý, obdobie znášky: júl. Poskytuje včelám peľ, nektár, propolis. Mednatosť je 5 – 10 kg/ha.
 • pavinič popínavý, obdobie znášky: júl – september. Poskytuje dobrú znášku nektáru.
 • vres obyčajný, obdobie znášky: august – september. Poskytuje dobrú znášku bieleho peľu. Mednatosť je od 30 do 334 kg/ha. Vresový med je jedným z najlepších a najdrahších medov, to najmä pre ťažké získanie a spracovanie. Má jantárovú farbu, oranžového, až granátového odtieňa, opalizuje dozelena, má stredne intenzívnu, príjemnú, trvácu vôňu po siliciach vresu, menej sladkú, mierne trpkasto-ostrú trvácu chuť. Je veľmi hustý a gélovitej konzistencie (vďaka vysokému obsahu bielkovinových a koloidných zložiek), často s bublinkami vzduchu, je tixotropný, po zamiešaní na chvíľu skvapalnie, po čom sa opäť stáva gélom. Kryštalizuje pomaly, jemnozrnne, do žltohnedej farby. Používa sa najmä ako diuretikum na obličky, prostatu a močový mechúr, a na opuchy srdcového pôvodu, taktiež na liečbu reumatizmu a dny. Používa sa proti hnačke, upokojuje pri žalúdočných potiažach. Je dokázaný účinok proti únave. Zvonka môže byť použitý v kozmetike. Má vysoký obsah stopových prvkov, enzýmov, hormónov, vitamínu B. Najväčšia produkcia je z európskych pobreží Atlantického oceánu (Španielsko), močarísk a lesov východnej a severnej Európy. Oblastný med je Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (Vresový med z Dolnosliezskych borov).
 • brečtan popínavý, obdobie znášky: september – október. Poskytuje výdatnú, neskorú znášku nektáru, peľu a propolisu. Brečtanový med známy z južnejších oblastí Európy, je jantárovo sfarbený, má dymovú vôňu, menej sladký, nahorklý, rýchlo jemne kryštalizuje, niekedy už v plástoch, v maslovitú šedivožltú hmotu, pričom tmavne. Použitie pri ochoreniach dýchacích ciest, proti kašľu, spazmolytikum, upokojujúci účinok.
 • (cudzokrajné dreviny)
 • jahodový strom, (Arbutus unedo), obdobie znášky: október – december. Jahodovec obyčajný je menší vždyzelený strom zo stredomorskej oblasti a západnej Európy. Poskytuje veľmi neskorú znášku nektáru a peľu. Jahodovcový med je tmavojantárový so zeleným odtieňom, má výraznú vôňu po brečtane, sladkom drievku, horkých bylinách a vosku, má kávovú, mierne sladkú, kyslohorkú chuť, ktorá časom slabne, dochuť je krátka. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, tekutokrémovo, dohneda. Aktivizuje cirkuláciu krvi, pôsobí antireumaticky, diureticky, antisepticky na močové cesty, antialergicky, proti astme. Jahodovník býva súčasťou makchiových porastov, z ktorých sa v Stredomorí dorába viacdruhový makchiový med. Makchie sa skladajú z vresovcov, levandúľ, asfodeliek, rozmarínu, bodľačia a i. Ide o vynikajúce medy, s výrazným antiseptickým účinkom.
 • vitex jahňací, (Vitex agnus-castus), od staroveku známy aj ako cudný strom, je mediteránny krík, podobný levanduli aj aromaticky, dorastajúci do výšky až 5 m, pestovaný v subtropických oblastiach, aj ako korenina a liečivá rastlina. Vitexový med je jantárový, dobrej vône, chuti, sladký, rýchlo kryštalizuje, jemnozrnne. Anafrodiziakum.
 • útesovec európsky (Ulex europaeus), obdobie znášky: február. Vždyzelený krík čeľade bôbovité, domáci v Západnej Európe. Poskytuje dobrú skorú znášku nektáru a peľu.
 • vresovec stromový (Erica arborea), obdobie znášky: marec – apríl. Vresovec je vždyzelený husto kvitnúci ker rozšírený v Stredomorí. Vresovcový med je jantárový, veľmi voňavý, chuťou pripomínajúci kakao. Obvykle kryštalizuje rýchlo, do svetlohneda. Močové antiseptikum, diuretikum, antianemikum, črevné dezinficiens. Vzhľadom na zvláštnu chuť, nevhodný na kuchynské použitie. Produkcia je v Taliansku, Španielsku a severnej Afrike.
 • vavrín pravý (Laurus nobilis), obdobie znášky: apríl -máj. Poskytuje veľa nektáru a oranžového peľu.
 • myrta, obdobie znášky: jún – august. Myrtový med má jantárovú farbu, kvetinovú vôňu po myrtových bobuliach, jemnú ale veľmi trvalú chuť, obvykle kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, nie krémovo ale tvrdo, šedobielo. Myrtový med je antiseptikum, pôsobí proti infekciám, má adstringentné účinky na tráviaci trakt, hemostatikum.
 • kávovník, kvitne niekoľkokrát do roka. Kávovníkový med má svetlohnedú farbu, je stredne aromatický, s veľmi jemnou chuťou kávy, príjemne sladký, má tekutokrémovú jemnozrnnú konzistenciu, rýchlo svetlo kryštalizuje. Dopĺňa citrusový med. Kávovníkový med má antioxidačné účinky. Redukcia rizika vzniku rakoviny, parkinsonovej choroby, cukrovky, ochorení pečene, kardiovaskulárnych ochorení. Najväčšia produkcia na kávových plantážach v Brazílii a Kolumbii.
 • rohovník (Ceratonia siliqua), má neskorý zber nektáru, takže med je vzácny. Rohovníkový med je tmavojantárový, s intenzívnou čokoládovou vôňou a chuťou, rýchlo krémovo kryštalizuje. Hlavní výrobcovia sú Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko a i.
 • datlovník
 • argan (Argania spinosa), obdobie znášky: apríl. Endemický vždyzelený strom polopúští Maroka, jediný druh rodu Argania. Pestuje sa v Izraeli. Arganový med má jantárové sfarbenie, pôsobí ako antiseptikum.
 • céder atlaský (Cedrus atlantica),
 • maslovník africký (Vitellaria paradoxa), menší strom, jediný zástupca rodu Vitellaria, s jedlými plodmi, plody sú výživné kôstkovice, z ktorých sa vyrába bambucké maslo. Maslovníkový med má tmavojantárové až čierne sfarbenie, patrí medzi najtmavšie medy. Antioxidatívny účinok, dermatologický revitalizačný účinok, med sa dorába v strednej Afrike.
 • rododendróny, obdobie znášky: jún – júl. Sú to kry alebo stromy rozšírené po celom svete, s väčšinou pôvodných druhov v Himalájach, sú treťohornými reliktmi. Existuje vyše 1000 druhov a nespočetné množstvo variet. Dobrá mednatosť do 100 kg/ha, poskytuje menej šedého peľu. Jedovatý rododendrónový med, známy zo staroveku, pochádza z druhov Rhododendron ponticum a Rhododendron luteum. Rododendrónový med je svetložltý až žltý, má jemnú vôňu a mierne sladkú chuť, kryštalizuje jemnozrnne, belavo. Pôsobí dobre pri žlčových kameňoch, reume, má diuretický, adstringentný a analgetický účinok.
 • citrusy, kvitnutie v jarných mesiacoch. Poskytujú mnoho nektáru, menej peľu, stredné množstvo medovice. Citrusový med je svetlojantárový, sýto žltooranžový, má jemnú vôňu pomarančových kvetov, je sladký, lahodný, hustý, kryštalizuje jemnozrnne bielo. Má upokojujúci účinok. Revitalizuje, blahodárne pôsobí na organizmus, zdravie pokožky a tkanív, posilňuje imunitu. Citrusový med pochádza z rôznych druhov citrusov, dorába sa najmä vo Francúzsku, Španielsku, Mexiku, v Južných USA. Citrónovníkový med je slamovožltý, s kvetinovou, sviežou arómou, príjemne aromatickou príchuťou, kryštalizuje pomalšie, po kryštalizácii je svetložltý. Pôsobí detoxikačne a remineralizačne. Pomarančovníkový med je skoro bezfarebný, svetlojantárový, s vôňou pomarančového kvetu, príjemne aromatický, s kvetinovou chuťou, sladký, kryštalizuje pomalšie, po kryštalizácii je perleťovo biely. Má upokojujúce vlastnosti, pomáha pri nespavosti, má roboračné vlastnosti. Okrem týchto poznáme aj bergamotový, mandarinkový med a i., ktoré majú podobné senzorické vlastnosti.
 • aktinídieActinidia arguta a iné druhy, obdobie znášky: jún – júl. Rastlina poskytuje nektár a svetložltý peľ. Mednatosť je 120 kg/ha.
 • lokvát (Eriobotrya japonica), kvitne od októbra do februára, vždyzelený strom pôvodne z juhovýchodnej Ázie, známy aj ako japonská mišpuľa poskytuje chutné ovocie, okrem Ázie sa pestuje v USA, južnej Európe a i., med patrí medzi rarity. Lokvátový med je jantárový až tmavojantárový, má stredne silnú kvetinovú vôňu s arómou horkých mandlí, je sladký, kyselkavý, osviežujúci, kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, perleťovo bielo až béžovo. Hlavným vývozcom je Čína.
 • jujuba (Ziziphus), ázijský ovocný strom. Jujubový med je žltohnedý. Má protizápalový, imunostimulačný, dezinfekčný účinok. Produkcia tohto medu v Maroku, Jemene. Jemenský púštny jujubový med sa pokladá za najdrahší na svete, kedže púštne medy sú vzácne.
 • yantakAlhagi canescens a iné druhy, alebo aj manovec, je menší púštny tŕnitý ker strednej Ázie (púšť Kyzylkum), z čeľade bôbovité, vzhľadom na svoju výšku je rastlinou s najhlbším koreňovým systémom na svete. Yantak med je svetlojantárový, príjemný, mierne kyslastý, kryštalizuje jemnozrnito.
 • paulovnia plstnatá (Paulownia tomentosa ), známa aj ako čínsky cisársky strom, je opadavý úžitkový strom dorastajúci do výšky 20 m, pôvodný v juhovýchodnej Číne, pestovaný v Európe pre dekoratívne účely, má veľký výťažok medu. Paulovniový med je svetlý, ľahký, chutný. Hlavným producentom je Čína.
 • vajgelia (Weigela), obdobie znášky: máj – jún. Poskytuje nektár.
 • zvončekovec, (Enkianthus campanulatus), obdobie znášky: máj – jún. Opadavý dekoratívny ker z čeľade vresovcovité, dorastajúci do 4,5 m, domáci v Japonsku a pestovaný aj inde vo svete, poskytuje nektár.
 • karagána (Caragana arborescens) a iné druhy, obdobie znášky: máj – jún. Pôvodný ker v Sibíri a Altaji, známy ako žltý alebo sibírsky agát. Mednatosť dosahuje 350 kg/ha, produkuje dostatok svetlo oranžového peľu. Karagánový med je svetlý až svetlojantárový, má príjemnú, nie silnú vôňu a sladkú chuť, pomaly kryštalizuje, strednozrnne, bielo. Považuje sa za jeden z najlepších medov.
 • halimodendron púšťový (Halimodendron halodendron), hustý tŕnitý opadavý ker z čeľade bôbovitých, domáci v Ázii, Sibíri. Vynikajúca včelárska rastlina.Halimodendronový med je svetlý, so žltým odtieňom.
 • čajovník čínsky, obdobie znášky: jeseň. Poskytuje dostatok nektáru a peľu. Čajovníkový med patrí medzi neskoré, jesenné, má čajovú, mierne horkastú chuť. Dorába sa na čajovníkových plantážach Ázie, Afrike, Ameriky.
 • korkovník (Phellodendron), východoázijský strom, poskytuje dostatok nektáru, málo peľu.
 • bavlník, mednatosť je do 250 kg/ha, peľ je pre včely jedovatý. Bavlníkový med je svetložltý, menej sladký, ostrejší, rýchlo a pevne kryštalizuje, bielo. Produkcia v USA, Číne a i.
 • cezmína previsnutá (Ilex glabra) a iné druhy, obdobie znášky: máj. Je vždyzelený ker, domáci vo východných USA a južnej Kanade, známy ako apalačský čaj.Cezmínový med je tmavo jantárový, s vôňou lúčnych kvetov, silne aromatický, je vysoko enzymatický, pomaly kryštalizuje.
 • katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides), obdobie znášky: jún – august. Opadavý stredný strom, pôvodom z juhovýchodných USA. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná, peľodajná rastlina, poskytuje aj medovicu.
 • ľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera), obdobie znášky medovice: apríl – september. Opadavý úžitkový a dekoratívny strom z čeľade magnóliovitých, dorastajúci vyše 50 m, s veľkými kvetmi rastúcimi až po 10 rokoch rastu, pochádzajúci zo Severnej Ameriky, rastúci najmä na východe USA, strom obsahuje alkaloid. Ľaliovník je hlavná včelárska rastlina vo východných USA. Poskytuje dostatočné množstvo belavého peľu. Ľaliovníkový med je tmavojantárový, načervenalý, so silnou vôňou a chuťou sladkého drievka. V krajine pôvodu je využívaný v pekárstve.
 • judášovec (Cercis canadensis) a iné druhy, obdobie znášky: apríl – máj. Sú stromy z čeľade bôbovitých, s veľmi dobrými nektárodajnými vlastnosťami, poskytujú aj peľ. Domáca produkcia medu z judášovcov je v USA. Judášovcový med je svetlý, voňavý, príjemnej chuti.
 • ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua), obdobie znášky: máj. Opadavý, stredne veľký úžitkový strom, pôvodný v júhovýchodných USA. Poskytuje medovicu, nektár, peľ.
 • šťaveľovec (Oxydendrum arboreum), aj šťaveľový strom, je opadavý menší strom domáci na východe USA, rozšírený najviac v Apalačskom pohorí, s bielymi konvalinkovými kvetmi, poskytujúcimi nektár od júna do júla. Je to jediný druh rodu Oxydendrum. Šťaveľovcový med je svetlý až svetlojantárový s jemne šedým odtieňom (slamovo sfarbený), má silnú kvetinovú, zázvorovú vôňu, má sladkú chuť s kyselinkami, kryštalizuje pomaly. Oxydendronový med (Sourwood honey) produkujú najmä Severná a Južná Karolína, Tennessee a Severná Georgia, v Severnej Karolíne sa oslavuje Sourwood festival.
 • tupelo (Nyssa aquatica) a iné druhy, aj gumovník tupelo (tupelo-gum), vodný gumovník (water-gum), včelí gumovník (bee gum), je opadavý, veľký, dlhoveký (až 1000 rokov), úžitkový strom, s podvodným koreňovým systémom, rastúci v zaplavených oblastiach na juhovýchode USA, kde tvorí samostatné spoločenstvá. Počet stromov však klesá, takže sú aj pestované. Slovo tupelo (ito opilwa) pochádza z jazyka indiánskych etník Kríkov a znamená bažinný strom, takto sa niekedy nazýva i med, teda med z bažín, za ktorým sa včelári dostanú niekedy len na pltiach. Duté časti stromov boli až do 20. stor. využívané na včelárenie ako úle. I keď je tupelo výborná medodajná rastlina, obdobie znášky je v marci až apríli, len 3 týždne, aj to len za vhodných poveternostných podmienok, preto je med vzácny.Tupelo med z bieleho gumovníka (Nyssa ogeche) je svetlo jantárový, zelenkavý, s kvetinovou vôňou, veľmi sladký, s citrónovou chuťou, lahodný, kryštalizuje pravdepodobne najťažšie zo všetkých medov, obsah fruktózy je 44,03 %, glukózy 29,98 % (ale aj 45 % ku 25 %). Tento med sa považuje za jeden z najlepších. Tupelo med z čierneho gumovníka (Nyssa sylvatica) je tmavý, využívaný v pekárstve. Med Tupelo je oblastný certifikovaný med a vo Wewahitchke na Floride sa každoročne slávia oslavy Tupelo medu. Med je známy aj napr. z filmu Ulee's Gold z r. 1997.
 • morské hrozno (Coccoloba uvifera) je vždyzelený ker s jedlým ovocím, rastúci v Karibiku. Med z morského hrozna je tmavý, jemný so slanými morskými tónmi.
 • avokádo, Avokádový med je tmavý, s melasovou chuťou. Obsahuje vitamíny, má dermatologický čistiaci účinok. Hlavným producentom je stredná Amerika.
 • kletra (Clethra alnifolia), obdobie znášky: júl – september. Stredne vysoký dekoračný opadavý ker, pôvodný na východe Severnej Ameriky. Kletrový med je svetložltý, s jemnou chuťou a vôňou kvetov. Produkt USA.
 • kampeškovník obyčajný (Haematoxylum campechianum), obdobie znášky: február – marec. Úžitkový strom z čeľade bôbovité, pôvodný v Mexiku.Kampeškovníkový med je jantárový, kvetinovo voňavý, s miernou chuťou, príchuťou sladkého drievka, dosť sladký, pomaly kryštalizuje.
 • guajillo (Acacia berlandieri), obdobie znášky: február – apríl. Akácia berlandierova je krík z čeľade bôbovitých, domáci v juhozápadných USA a Mexiku, obsahuje alkaloidy. Guajillo med je svetlý až svetlo jantárový, s jemnou levandulovou vôňou. Tradičný artikel štátu Texas.
 • mesquite, (Prosopis glandulosa) a iné druhy, je ker, strom z čeľade bôbovité, domáci v Mexiku a juhozápadnej Amerike, s veľkým výnosom nektáru, veľmi podobná invázna rastlina ako agát. Strom plodí jedlé strukoviny a má veľa iných využití. Meskitový med je jasnožltý až jantárový, menej sladký, s nevýraznou ovocnou arómou. Kryštalizuje strednozrnne, krémovo, béžovo. Lieči tráviace ťažkosti, má antibakteriálne účinky, pôsobí dermatologicky, taktiež ako oftalmologikum.
 • dzidzilché (Gymnopodium floribundum), je ker so zelenkavými kvetmi, domáci na Yucatáne. Dzidzilché med je svetlý až svetlojantárový, s príjemnou chuťou a arómou.
 • guava
 • kiawe (Prosopis pallida) je menší, bôbovitý, tŕnitý strom, rastúci v suchších oblastiach, pôvodne z Kolumbie, Ekvádoru a Peru, introdukovaný v celej Amerike aj na Havaji, invazívny. Kiawe med je svetlojantárový, kryštalizuje veľmi rýchlo, jemnozrnne, veľmi krémovito, alabastrovobielo, zmiešané medy sú tmavšie. Dorábkou medu je známy Havaj.
 • quillaja (Quillaja Saponaria), vždyzelený, stredne menší, úžitkový a liečivý strom z horských oblastí Čile a Peru, s peknými bielymi kvetmi, poskytujúcimi nektár a veľmi kvalitný peľ, ktorý je predmetom výskumu. Quillaja med je svetlojantárový, kryštalizuje jemnozrnne, svetlo. Má antioxidatívny účinok.
 • maracuja
 • ulmo (Eucryphia cordifolia), obdobie znášky: február – marec. Juhoamerický vždyzelený strom, vyskytujúci sa najmä v Čile a Argentíne, neobvyklý tým, že symbioticky žije s plesňou Gliocladium roseum, ktorá biologicky produkuje ropné, uhľovodíkové výpary. Ulmo med má jantárovú farbu, anízovojazmínovú vôňu, s korenistým nádychom, maslovú vanilkovokaramelovú chuť. Antioxidačné účinky, účinky pri Alzheimerovej chorobe.
 • kaučukovník (Hevea brasiliensis), obdobie znášky: leto. Kaučukovníkový med je svetložltý až oranžový, sladký, rýchlo kryštalizuje.
 • tiaca (Caldcluvia paniculata), vždyzelený, stredne veľký strom z Čile, listy sa používajú na liečivý čaj. Tiaca med je svetlý, ovocne aromatický, rýchlo kryštalizuje, krémovo, bledožlto.
 • tineo (Weinmannia trichosperma), vždyzelený stredne veľký strom, domáci v Čile a Argentíne. Tineo med je tmavšie jantárový.
 • olivillo (Aetoxicon punctatum),
 • wilelaiki (Schinus terebinthifolius), malý strom domáci v južnej Amerike, invazívny, plody sú známe ako brazílske korenie. Wilelaiki med je svetlojantárový s oranžovým odtieňom, kryštalizuje jemnozrnne, okrovo.
 • azadirachta indická (Azadirachta indica), známa aj ako neem, je vždyzelený strom, posvätný v Indii, liečivá rastlina. Azadirachtový med je tmavý, využiteľný ako detoxikans. Jeden z hlavných indických medov.
 • tualang (Koompassia excelsa), nazývaný aj včelí strom, je tropický strom dažďových pralesov v Indonézii, Malajzii a juhovýchodnej Ázii, z čeľade bôbovitých. Dorastá do výšky až 100 m. Divoké obrie včely Apis dorsata vytvárajú na konároch svoje plásty. Tualang med má jantárové sfarbenie. Má silný baktericídny a bakteriostatický účinok.
 • figovník,
 • eukalyptus, obdobie znášky: počas celého roka podľa druhu eukalyptu, hlavná znáška je v lete na južnej pologuli. Eukalypty poskytujú veľmi dobrú znášku nektáru, s priemerným výnosom 200 kg/ha, ale s výsledkami aj viac ako 300 kg/ha, poskytujú aj peľ, sú to stromy a kry vo vyše ako 700 druhoch, pôvodom z Austrálie, odkiaľ väčšina medu pochádza. Medonosné eukalypty rastú ďalej v Brazílii a južnej Amerike, USA, v Afrike, na Madagaskare, v južnej Európe, Indii, Malajzii, Indonézii, v Tichomorí. Eukalyptový med sa preto dosť líši vo farbe a chuti, býva svetlojantárový až mierne tmavočervený, ale aj so zeleným nádychom, má eukalyptovú, stredne intenzívnu vôňu, má príjemnú sladkú, mierne nakyselú chuť, mentolovú príchuť, pomerne rýchlo kryštalizuje, strednozrnne. Austrálske monoflorálne eukalyptové medy majú domáce zaužívané označenia podľa konkrétneho eukalyptu napr. White Box (Eucalyptus albens), Yellow Box (Eucalyptus melliodora), ktorý patrí medzi najlepšie, Black Box (Eucalyptus bicolor), White Gum (Eucalyptus wandoo), Yellow Gum (Eucalyptus leneoxylon), Red Gum (Eucalyptus camaldulensis), Blue Gum (Eucalyptus globulus), ktorý je florálnym emblémom Tasmánie, odkiaľ med Blue Gum zväčša pochádza, Silvertop (Eucalyptus sieberi), Yapunyah (Eucalyptus ochrophloia), Caley’s Ironbark (Eucalyptus caleyi) a i. Eukalyptový med je antiseptikum a dezinficiens, používa sa na ošetrovanie odrenín, rán, vredov, popálenín. Tiež je účinný pri bodnutí hmyzom. Odporúča sa na čistenie krvi, močových ciest, pre pacientov trpiacich reumatizmom, lumbagom, stuhnutými svalmi, bolesťami, aj bolesťami nervov. Má analgetické účinky. Masírovaný v kruhových pohyboch pomáha zmierniť bolesti svalov a kĺbov. Pôsobí ako ochrana proti nachladnutiam, na dýchacie cesty a bolestiam hlavy. K rannému a popoľudnajšiemu čaju, alebo aj do mlieka. Opatrne deťom a slabším ľuďom.
 • melaleuka, (Melaleuca), med pochádza z rôznych druhov, najmä Melaleuca quinquenervia, nazývaného od dôb kapitána Cooka tiež čajovník (Tea Tree),Melaleuca viridiflora a Melaleuca dealbata. Melaleukový med býva tmavý aj svetlý, podľa druhu melaleuky, s citrónovou vôňou a silnou chuťou. Lieči respiračné ochorenia.
 • makadamia, obdobie znášky v Austrálii: júl – september. Makadamia poskytuje nektár, peľ. Makadamiový med je tmavojantárový, so sladovo-ovocnou arómou, orechovou príchuťou, sladký. Med sa dorába aj na Hawaii, Fidži, v Brazílii, Číne.
 • manuka (Leptospermum scoparium), vždyzelené liečivé stromy a kry pôvodom z Nového Zélandu a Južnej Austrálie, ktorých pichľavé listy používané na čaj kapitánom Cookom, im dali všeobecný názov čajovník. Obdobie znášky je cez leto. Manuka med je červenojantárový, má karamelovodrevitú vôňu s intenzívnou bylinnou arómou, je menej sladký, kryštalizuje oranžovo, okrovo. Lieči chrípku a bolestivé hrdlo, pálenie záhy a reflux, syndróm dráždivého čreva, bolesti brucha, žalúdočné vredy, zápal žalúdka, ezofagitídu, ulceróznu kolitídu. Vnútorné užívanie tohto medu, jeho množstvo, je presne stanovené. Zvonka na liečenie infikovaných rán, bodnutí hmyzom, kožných ochorení, akné, ekzému, preležanín, chirurgických rán, jaziev. Med má antibiotické, antiseptické, regeneračné účinky, je to medicinálny med a označenie active manuka honey, vyjadruje jeho biogénne vlastnosti.
 • kanuka (Kunzea ericoides), stromy a kry pôvodom z Nového Zélandu a Južnej Austrálie. Kanuka med je jantárový, má karamelovú vôňu, sviežu a silnú chuť, je vzácny.
 • kamahi (Weinmannia racemosa), novozélandské stromy, produkujú nektár v jeseni. Kamahi med je svetlojantárový, má silnú chuť, rýchlo kryštalizuje okrovo.
 • rata (Metrosideros umbellata) a iné druhy, obdobie znášky na Novom Zélande cez leto. Novozélandský strom, endemit. Rata med je svetlý, menej sladký, rýchlo kryštalizuje.
 • pohutakawa (Metrosideros excelsa), je vždyzelený novozélandský pobrežný, stredne veľký strom, z čeľade myrtovité, endemit a symbolický strom. Nektár poskytuje cez leto. Pohutakawa med je svetlý, s kvetovou vôňou, rýchlo kryštalizuje.
 • rewarewa, (Knightia excelsa), je vždyzelený novozélandský stredne veľký strom, endemit, nektár poskytuje zjari až v lete. Rewarewa med je žiarivo červenojantárový, má púpavovú vôňu, lahodnú sladovú chuť, kryštalizuje pomalšie veľkozrnne.
 • tawari (Ixerba brexioides), endemický strom Nového Zélandu, nektár poskytuje zjari. Tawari med je svetlý, rýchlo kryštalizuje.
 • hebe vajcovitá (Hebe elliptica), obdobie znášky: júl – august. Novozélandský endemit.
 • leatherwood (Eucryphia lucida) tasmánsky strom, endemit, na západe krajiny je súčasťou pralesov, cez leto produkuje nektár (najmä stromy staršie 100 rokov), peľ, poskytuje aj hojné množstvo medovice. Leatherwood med tvorí až 70% z celkovej produkcii medu v Tasmánii, ostatnými rastlinnými zdrojmi sú potom eukalypty, černice a ďatelina. Strom leatherwood býva použitý aj ako alternatíva florálneho emblému Tasmánie (Eucalyptus globulus). Leatherwood med má oranžovú až tmavojantárovú farbu, kvetovú vôňu, balzamikovocitrusovú arómu, má čistú a sviežu pikantnú chuť, je chutný, kryštalizuje jemnozrnne, krémovo, okrovožlto. Má antibakteriálne účinky a patrí medzi ostrovné medy z veľmi čistého prostredia. V rámci Tasmánie má med 150 ročnú tradíciu.
 • lehua (Metrosideros polymorpha), strom z čeľade myrtovitých, domáci na Havajských ostrovoch. Je to úžitková rastlina. Lehua med, alebo havajský med je svetlo karamelovej farby, s kvetovou vôňou, jemnou chuťou, rýchlo bielo kryštalizuje do krémovej konzistencie.
 • palmy, kubánska palma (Roystonea elata) je úžitkový a dekoratívny strom, dorastajúci do výšky 30 m, rastúci v Karibiku. Liečivá rastlina. Med z kubánskej palmyje svetlo oranžový, s lahodnou ale silnou vôňou a chuťou. Saw Palmetto (Serenoa repens) je malá, dlhoveká palma, endemit na juhovýchode USA, plody boli Indiánmi a sú i v súčasnosti využívané ako liečivé. Obdobie znášky: december – marec. Saw Palmetto med je jantárový, s mierne citrusovou príchuťou. Liečivé pôsobenie pri ochorení močových ciest, prostaty, ale aj pri vypadávaní vlasov, akné. Sabal Palmetto aj kapustová palma, dorastá až 28 m, je to úžitková, jedlá palma oblasti Karibiku. Znáška nektáru a peľu je v júni až auguste. Sabal Palmetto med je svetlý. Ďalšie medodajné palmy sú napr. palmýrska palma, kokosovník,Syagrus romanzoffiana, macaúba (Acrocomia aculeata), babas (Attalea speciosa).
 • mangrovník, Mangrovníkový med je jantárový, zvlášť aromatický, s drevitou vôňou, ostáva dlho tekutý.
 
 

Byliny

 • (trvalky)
 • snežienka jarná, obdobie znášky: február – marec. Dobrá znáška nektáru, menej peľu, oranžovej až červenej farby.
 • bleduľa jarná, obdobie znášky: február – apríl. Dobrá znáška nektáru aj peľu.
 • krivec žltý, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje sladký nektár a peľ. Medodajnosť je do 10 kg/ha.
 • veternica hájna, obdobie znášky peľu: marec – máj. Veľmi dobrá peľodajná rastlina.
 • šafran, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá znáška nektáru a kvalitného svetlo oranžového peľu. Kašmír ako veľkoproducent šafránu, produkuje aj šafránový med.
 • poniklec, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje stredné množstvo nektáru a peľu.
 • podbeľ liečivý, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá skorá nektárová, a peľová znáška vysoko kvalitného žltooranžového peľu. Mednatosť do 35 kg/ha, peľnatosť až 300 kg/ha.
 • deväťsil, obdobie znášky: marec – apríl.
 • pľúcnik lekársky, obdobie znášky: marec – apríl. Pľúcnik je dobrá medonosná rastlina, poskytuje včelám skorú znášku nektáru. Peľu poskytuje menej. Mednatosť dosahuje 75 kg/ha.
 • tavolín zimný, obdobie znášky: marec – apríl.
 • čemerica čierna, obdobie znášky: marec – apríl.
 • chochlačka, obdobie znášky: marec – máj.
 • prvosienka jarná, obdobie znášky: apríl – máj. Poskytuje včelám skorú jarnú nektárovú a najmä peľovú znášku, žltý peľ.
 • mesačnica ročná, obdobie znášky: apríl – máj. Poskytuje stredné množstvo nektáru a peľu.
 • cesnak medvedí, obdobie znášky: apríl – jún. Výborná nektárodajná a peľodajná rastlina, nektár aj hnedý peľ páchnu po cesnaku. Cesnakové medy sú známe z alpskej oblasti. Cesnakový med má cesnakový zápach, ktorý ale po čase skladovania mizne. Prirodzené antibiotikum, antivirotikum, detoxikans, antisklerotikum, spazmolytikum. Upravuje krvný tlak.
 • barborka obyčajná, obdobie znášky: apríl – jún. Poskytuje dobrú znášku skorého nektáru a jasnožltého peľu. Mednatosť je od 40 do 100 kg/ha. Barborkový med je zelenožltý, má nevýraznú ale príjemnú chuť.
 • jahoda, obdobie znášky: apríl – august. Priemerná nektárodajná a peľodajná rastlina, so svetložltým peľom. Mednatosť je cca 15 kg/ha. Jahodový med je svetlý, naružovelý, ľahký, ovocný.
 • veronika, obdobie znášky: apríl – august. Liečivá rastlina. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje beľavý až sivastý peľ. Mednatosť je od 40 do 300 kg/ha, peľodajnosť 150 kg/ha.
 • púpava lekárska, obdobie znášky: apríl – august. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným pomarančovožltým peľom. Mednatosť je až 200 kg/ha.Púpavový med je sýto žltý, so silnou vôňou po kvetoch púpavy, má mierne ostrú chuť s ovocnou príchuťou, je stredne sladký, veľmi hustý, kryštalizuje rýchlo hrubozrnne, kryštalizovaním tmavne do oranžova. Vhodný na pastovanie. Lieči ochorenia tráviaceho ústrojenstva, pomáha proti únave. Známe sú talianske, švajčiarske a rakúske alpské púpavové medy. Med sa ďalej dorába v Kanade.
 • horčičník, (Erysimum), obdobie znášky: apríl – august. Poskytuje peľ a nektár.
 • zádušník brečtanovitý, obdobie znášky: apríl – september. Poskytuje sladký nektár (až 60%) a peľ. Mednatosť je do 20 kg/ha. Zádušníkový med je sveltožltý, voňavý. Má expektoračné účinky.
 • tulipán, obdobie znášky: máj – jún. Vo včelárstve najmä staré druhy tulipánov. Medodajnosť je najviac 50 kg/ha, peľodajnosť až 400 kg/ha.
 • sladké drievko, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • kozia brada lúčna, obdobie znášky: máj – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, poskytujúca pomarančovožltý peľ. Kozobradový med je tmavožltý.
 • slez, obdobie znášky: máj – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, poskytuje biely peľ. Mednatosť je 30 – 50 kg/ha.
 • hluchavka, obdobie znášky: máj – august. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej jasnočerveného peľu. Hluchavka poskytuje kvalitný nektár, mednatosť je 175 kg/ha. U hluchavky bielej je mednatosť až 540 kg/ha, poskytuje jasnožltý peľ.
 • smohla, obdobie znášky: máj – september. Výborná nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Mednatosť je 500 kg/ha.
 • dúška materina, obdobie znášky: máj – september. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje peľ. Mednatosť je cca 80 až 200 kg/ha, peľodajnosť až 250 kg/ha.Materidúškový med patrí medzi najkvalitnejšie medy, má jantárovovodnatú farbu, voní po éterických olejoch, je chutný, obvykle ťažko kryštalizuje, do oranžovej farby. Má vynikajúce, špecifické pôsobenie proti alkoholizmu, k odvykaniu zo závislosti, pričom med dokázateľne sám pôsobí vytriezvenie a blahodárne na porušenú aciditu žalúdka pri alkoholizme. Z južnej Európy pochádza med tymiánový, ktorý je podobný, len tmavší, so silnejšou arómou a chuťou. Tymiánový medje tmavo jantárovožltý, so silnou vôňou, skryštalizovaný je šedobiely. Je antiseptický, má spazmolytické, antitusické a imunostimulačné účinky. Najväčšia produkcia je v južnej Európe (Grécko), Ázii, Novom Zélande. Grécky oblastný biflorálny tymiánovo-majoránový med je známy Hymetský med.
 • čiernohlávok obyčajný, obdobie znášky: máj – september. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá znáška nektáru a peľu.
 • rebríček, obdobie znášky peľu: máj – september. Poskytuje dostatok nektáru a peľu.
 • skorocel kopijovitý, obdobie znášky peľu: máj – september. Významná včelárska rastlina, poskytuje včelám veľa svetložltého peľu. Jeden kvet vyprodukuje 1 mg peľu.
 • chrastavec roľný, obdobie znášky peľu: máj – október. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje tmavosivý peľ. Chrastavcový med je tmavožltý.
 • medovka lekárska, obdobie znášky: jún – júl. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje aj dostatok kvalitného peľu. Veľmi láka a upokojuje včely, účelnosť medovky vo včelárstve dosvedčuje aj samo jej pomenovanie. Mednatosť je 150 – 250 kg/ha, peľnatosť dosahuje 150 kg/ha. Medovkový med je takmer priehľadný, má príjemnú vôňu a vynikajúcu chuť, kryštalizuje jemnozrnne do zlatožlta. Med má upokojujúci účinok, vynikajúci prostriedok na dobrý spánok. Pomáha aj pri nervových problémoch detí. Užitočný pri prechladnutí, bronchitíde, astme a ochoreniach srdca. Má aj dezinfekčné účinky (herpes). Medovkový med sa dorába najmä na Ukrajine (Kaukaz, Krym).
 • šalvia, obdobie znášky: jún – júl. Z 1 ha kvitnúcich rastlín, najmä šalvie lekárskej až 500 kg medu. Šalviový med je jantárový až svetložltý, s bylinnou vôňou, hustý. Minimálna kryštalizácia. Použitie predovšetkým na bolavé hrdlo, pri nachladení a ochoreniach dýchacích ciest. Ale aj pri ochorení obličiek, srdca. Ako dezinficiens na hojenie rán, pri bodnutí hmyzom. Pri gastritíde, enterokolitíde, reguluje menštruačný cyklus. Známe sú chorvátske medy zo šalvie lekárskej a talianske medy. Jeden z najvzácnejších medov na svete je oblastný etiópsky med z Tygrinyae, tzv. biely med, ktorý sa dorába najmä z porastu šalvie. Niektoré druhové šalviové medy sa dorábajú v Mexiku a USA. Šalvia čierna (Salvia mellifera) rastie v Mexiku a Kalifornii, je vysoko aromatická. Med zo šalvie čiernej je jantárový, s mierne rastlinnou vôňou. Šalvia červená (Salvia leucophylla) rastie v Kalifornii. Med zo šalvie červenej je vodový, s jemnou vôňou, pomaly kryštalizuje. Šalvia biela (Salvia apiana) rastie na severe Mexika a juhozápade USA v Mohavskej a Sonorskej púšti. Pre Indiánov posvätná bylina, používaná ako kadidlo, aj na lekárske účely. Je najaromatickejšou zo šalvií. Med zo šalvie bielej je priehľadne žltý, má ďatelinovú príchuť, kvetinovú dochuť.
 • balota čierna, obdobie znášky: jún – júl. Dobrá znáška nektáru a peľu.
 • glejovka americká (Asclepias Syriaca L.), obdobie znášky: jún – júl. Je to jedovatá rastlina! Pôvodná v severnej Amerike, u nás sa začala pestovať ako textilná, neskôr medonosná rastlina, splaňuje. Glejovkový med je svetlý, až vodojasný, má vyššiu sladkosť, má silnú korenistomedovú chuť a vôňu, veľmi dlho kryštalizuje, skryštalizovaný je tmavý.
 • hadinec obyčajný a hadinec taliansky, obdobie znášky: jún – august. Liečivá rastlina. Vynikajúca nektárodajná a peľodajná rastlina, s modročiernym peľom. Mednatosť je až 500 kg/ha, uvádzajú sa výsledky aj 1 000 kg, peľnatosť dosahuje až 2 000 kg/ha. Hadincový med je svetlý, svetlojantárový, aj zelenkastý, voňavý, kyslastý, pomerne rýchlo kryštalizuje v jemnú šedú hmotu. Dobrý na pľúcne ochorenia, s expektoračným účinokm, upokojuje kašeľ, má protizápalový, antibakteriálny účinok. Pri liečbe nervových porúch. Výnos tohto medu je na Novom Zélande.
 • ránhoj, obdobie znášky: jún – august. Rastlina patrí do čeľade hluchavkovitých. Ránhojový med je číry, má nezvyčajnú kvetinovú vôňu, pomaly kryštalizuje. Pomáha pri respiračných ochoreniach, má utišujúci účinok, posilňuje imunitu, pôsobí antioxidačne. Na Balkáne a v Stredomorí sa sušená rastlina používa na liečivý horský čaj.
 • archangelika lekárska, obdobie znášky: jún – august. Dobrá medonosná a peľodajná rastlina, poskytuje žltobiely peľ. Mednatosť je 90 kg/ha, sú výsledky až 300 kg/ha. Archangelikový med je tmavohnedý, s červenými odtieňmi, má príjemnú vôňu, trocha horkastú karamelovú chuť, ale je sladký, ťažko kryštalizuje. Normalizuje činnosť centrálnej a vegetatívnej nervovej sústavy. Má vynikajúce pôsobenia na tráviace poruchy a ťažkosti. Od júna do septembra kvitne angelika lesná, s rovnakou produkciou nektáru, med sa považuje za jeden z najlepších, produkcia na Sibíri.
 • levanduľa lekárska, obdobie znášky: jún – august. Poznáme asi 40 druhov, z nich sú pestované aj na produkciu medu najmä levanduľa lekárska, širokolistá, a ich hybridy. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje strednú znášku svetložltého peľu. Mednatosť je až vyše 100 kg/ha, peľnatosť až 300 kg/ha. Levanduľový med je svetlo žltý až svetlo hnedý, aromatický po drevinách, mede a kvetoch, s éterickou vôňou po levandulových kvetoch, s delikátnou chuťou, trvalo stredne sladkou, niekedy so slabými kyselinami, s veľmi jemnou kryštalickou konzistenciou. Patrí k najjemnejšie kryštalizujúcim medom, kryštalizuje do biela až marhuľovobiela. Účinné liečivé látky levandule sú sústredené práve v kvete, vňať ich obsahuje oveľa menej. Med je vhodné používať pri poruchách spánku, pri psychickej labilite, migrénach, ako antidepresívum. Taktiež má antiseptické a dermatologické účinky. Dorába sa v Taliansku, Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku. Známe sú oblastné provensálske medy (Miel de Provence, Miel de Lavande Label Rouge), španielske medy (Miel de Granada, Miel de la Alcarria). Vo svete sa slávia Festivaly levandule.
 • rozmarín lekársky, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje nektár a peľ. Rozmarínový med je takmer bezfarebný až jantárový, so slabou rozmarínovou vôňou, jemnou chuťou, kryštalizuje pomerne rýchlo, strednozrnne, bielo. Antiseptikum, antiastmatívum, digestívum. Produkcia v Španielsku a Stredomorí. Známy je francúzsky Miel de Narbonne.
 • zvonček, obdobie znášky: jún – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným modrastým peľom.
 • kôpor, obdobie znášky: jún – august. Kôprový med je jantárový až hnedý, má silnú typickú vôňu a chuť, tekutý, pomaly kryštalizuje.
 • rozchodník, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje včelám nektár a peľ i za veľkého sucha, preto sa považuje za významnú včelársku rastlinu. Peľ je svetložltý. Mednatosť je do 100 kg/ha.
 • vŕbka úzkolistá, obdobie znášky: jún – august. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, so špinavo ružovkastým peľom do zelena, aj propolis. Vŕbku úzkolistú pokladáme za jednu z najlepších nektárodajných lesných rastlín vôbec. Mednatosť je až 800 kg/ha. Vŕbkový med je jasnožltý, zelenkastý, jemne aromatický, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomerne rýchlo, dobiela. Mnohí včelári u nás chodia na vŕbkové porasty kočovať.
 • vrbica vŕbolistá, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá, známa nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným tmavozeleným peľom. Medodajnosť dosahuje až 420 kg/ha. Vrbicový med je tmavožltý, voňavý. Produkcia medu v Rusku.
 • pálka, obdobie znášky: jún – september.
 • ľubovník, obdobie znášky: jún – september. Stredná znáška nektáru a peľu.
 • jablčník obyčajný, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá hluchavkovitá včelárska rastlina, poskytuje priesvitný nektár a peľ. Mednatosť je 50 – 100 kg/ha, meduje i za veľkého sucha. Jablčníkový med je jantárový, veľmi a príjemne voňavý, patrí medzi najvoňavšie medy, kvalitný. Použitie pri črevných parazitoch, žlčových a tráviacich ťažkostiach, pri srdcových ochoreniach, onemocneniach dýchacích ciest, upokojuje nervovú sústavu.
 • srdcovník, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje tmavožltý peľ. Mednatosť je až 300 kg/ha. Srdcovníkový med je svetložltý, so špecifickou chuťou, hustý. Používa sa na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Má sedatívne účinky.
 • čistec, obdobie znášky: jún – október. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Cukornatosť je až 60 %, mednatosť až 400 kg/ha. Čistcový medje zlatožltý, čerstvý príkro sladký, časom jemne sladký, riedky, kryštalizuje rovnomerne, skryštalizovaný je smotanovo biely. Čistcový med bol kedysi na Slovensku jedným z hlavných domácich medov, na čistec sa aj kočovalo. Rozšírený je aj pestovaný čistec vlnatý, pochádzajúci z Malej Ázie a Iránu, stredne produktívna nektárová a peľová rastlina.
 • oman, obdobie znášky: jún – september. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje žltý peľ.
 • mlieč roľný, obdobie znášky: jún – október. Pôvodom európska rastlina, trvalka, liečivá rastlina, aj ťažko vykynožiteľná burina. Dobrá a významná nektárodajná rastlina, lebo nektár poskytuje dlho až do prvých mrazov, poskytuje žltopomarančový peľ. Nektár má v priemere cukornatosť 43,5 %. Mliečový med je sýtožltý a má mierne horkastú chuť. Diuretický účinok, obličkové a žlčové kamene.
 • bodliak, obdobie znášky: jún – október. Významná včelárska rastlina, kvitne dlho až do mrazov, poskytuje mnoho nektáru a dostatok belavého peľu. Bodliakový med je vodnatý, bezfarebný, príp. zelenkastý, veľmi chutný, kvalitný, kryštalizuje pomaly. Podporuje pečeň, vylučovanie žlče, zlepšuje krvný obeh. Na kašeľ a priedušky. Dermatologikum na čistenie kože.
 • pichliač, obdobie znášky: jún – október. Veľmi nebezpečná burina pre poľnohospodárstvo, ale dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina s kvalitným peľom.Pichliačový med je svetlý, s príjemnou vôňou a chuťou.
 • lopúch, obdobie znášky: júl – august. Patrí medzi najstaršie konzumné rastliny na svete. Poskytuje dobrú znášku nektáru a beľavého peľu. Lopúchový med je tmavo olivový, má ostrú korenistú arómu, je hustý.
 • ostropes obyčajný, obdobie znášky: júl – august. Dobrý zdroj nektáru a peľu.
 • kotúč, obdobie znášky: júl – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • hrdobarka, obdobie znášky: júl – august. Dobrá nektárodajná rastlina, s nektárom s cukornatosťou 61 %, s rovnakým pomerom fruktózy, glukózy a sacharózy. Poskytuje žltý peľ.
 • betonika lekárska, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Poskytuje dobrú znášku nektáru a žltohnedý peľ.
 • vojnovka belasá, obdobie znášky: júl – august. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, dobrá peľodajná rastlina.
 • ligurček lekársky, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Poskytuje dobrú znášku nektáru a peľu.
 • valeriána lekárska, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Poskytuje nektár, najmä viacročné rastliny a žltý peľ. Mednatosť sa pohybuje od 70 do 300 kg na hektár.
 • divozel, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s mednatosťou do 100 kg/ha, peľnatosťou do 150 kg/ha.Divozelový med je žltý, má intenzívnu citrusovo-grapefruitovú vôňu a chuť, kryštalizuje pomaly. Na zmierňovanie kašľa, pri ochoreniach dýchacích ciest.
 • ibiš lekársky a iné druhy, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná a veľmi dobrá peľodajná rastlina. Poskytuje kvalitný, ľahko prístupný nektár s cukornatosťou 44 %, mednatosť je 80 kg/ha. Ibišový med je svetlý, kryštalizuje jemnozrnne.
 • čakanka obyčajná, obdobie znášky: júl – september. Liečivá rastlina. Výborná nektárodajná a peľodajná rastlina, s modrým nektárom a svetlošedým peľom. Mednatosť je 100 kg/ha. Čakankový med je svetložltý, vonia po inulíne, pripomína slnečnicové medy, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomaly. Zlepšuje látkovú výmenu, detoxikuje, má dobré účinky na hladinu cukru v krvi, upokojuje nervový systém. Má imunologické pôsobenie.
 • yzop lekársky, obdobie znášky: júl – september. Dôležitá nektárodajná a peľodajná rastlina. Mednatosť dosahuje až 330 kg/ha, a zvyšuje sa vekom rastliny.Yzopový med je svetlý, s miernou anízovou vôňou. Patrí medzi veľmi chutné a voňavé medy, s obsahom éterických olejov. Taktiež má liečivé účinky, najmä pri astme a bronchiálnych ťažkostiach, má ďalej dermatologické účinky, rozjasňuje myseľ, zvyšuje krvný tlak. Dorába sa na Ukrajine, vo Francúzsku.
 • saturejka, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Saturejkový med má jantárové sfarbenie, je aromatický, má mierne pikantnú chuť. Med je vhodný pri zápaloch tráviaceho ústrojenstva, posilňuje organizmus, zvyšuje krvný tlak, má antiseptické vlastnosti. Medy pochádzajú z oblasti Stredomoria.
 • mäta, obdobie znášky: júl – september. Poznáme asi 25 druhov mäty. Mednatosť je až 200 kg/ha, peľnatosť 300 kg/ha. Mätový med je obvykle tmavý, má výraznú mätovú vôňu a príchuť, jemnozrnne svetlo kryštalizuje. Všeobecne pôsobí ako stomachikum, spazmolytikum, dezinficiens. Má vysoký obsah vitamínu C, cca 1 mg na 1g. Najväčšia produkcia je v severných USA, v Alpskej oblasti. Pepermintový med z mäty piepornej je jantárový, melasovo sfarbený, má zemitú vôňu, silnú chuť, stredne sladkú, pretrvávajúcu. Kryštalizuje do hustej maslovitej konzistencie. Tento med účinkuje pozitívne na pamäť. Známe sú pepermintové talianske medy. Med z mäty kučeravej má stredne jantárovú farbu, miernu mentolovú vôňu, mierne sladkú chuť s krátkou dochuťou, kryštalizuje rýchlo. ďalej poznáme medy z mäty sivej, roľnej, vodnej a i.
 • pamajorán obyčajný, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná rastlina, s vysokocukornatým nektárom (až 65%). Mednatosť je od 80 do 200 kg/ha.Pamajoránový med je svetlojantárový, s nazelenalým odtieňom, s príjemnou chuťou, kryštalizuje pomaly, jemnozrnne, zelenkavožlto dobiela. Expektorans, na boľavé hrdlo, dermatologikum, sexuálne poruchy.
 • ježibaba guľatoplodá, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s belavým peľom. Rastlina poskytuje kvalitný nektár, s cukornatosťou až 58 %. Priemerná mednatosť je do 100 kg/ha, ale uvádzajú sa výsledky nad 1 000 kg/ha. Ježibabový med má jantárové sfarbenie.
 • zlatobyľ, obdobie znášky: júl – október. Má veľký včelársky význam, lebo poskytuje neskorú znášku včelám ľahko stráviteľného medu a kvalitného tmavožltého peľu. Zlatobyľ kanadská je však silná invázna rastlina. Mednatosť je až 150 kg/ha. Zlatobyľový med je zlatožltý, svetlojantárový, s príjemnou chuťou a lúčnou vôňou, s arómou vosku, sladký. Známe sú medy z USA.
 • nevädza, obdobie znášky: júl – október. Veľmi dobrá medonosná a peľodajná rastlina, s belavým peľom. Mednatosť je do 60 – 150 kg/ha. Nevädzový med je tmavý, s odtieňom do zelena, fluoreskuje, vôňou pripomína mandle, má príjemnú chuť, mierne horkastú, pomaly kryštalizuje. Lieči ochorenia močových ciest, má diuretický účinok. Taktiež lieči tráviace potiaže, adstringentný účinok.
 • jarmanka väčšia, obdobie znášky: august. Rastlina poskytuje nektár, málo peľu.
 • krídlatka japonská, obdobie znášky: september – október. Priemerná, ale neskorá, čiže vďačná nektárodajná rastlina, veľmi dobrá peľodajná rastlina. Pôvodom z Japonska, u nás i v celej Európe rozšírená najinváznejšia rastlina. Využívaná ako krmivo a liečivo. Med krídlatky je v zahraničí nazývaný bambusový med.Krídlatkový med je tmavý, melasovo sfarbený, sladký, s chuťou ako repkový med.
 • jesienka obyčajná, obdobie znášky: september – október. Jesienka poskytuje včelám nektár a peľ v období, keď kvitne v prírode už málo rastlín. Peľ je pomarančovej farby. Jesienka je známa z gréckej mytológie, spájaná s Médeou z Kolchidy. Jesienkový med je tmavozelený, napriek tomu že všetky časti jesienky sú prudko jedovaté, obsahujú jeden z najprudších jedov – kolchicín, jedovatosť jesienkového medu sa nedokázala. Podľa herbárov proti vodnatieľke. Možné antimykotikum, cytostatikum.
 • (letničky)
 • reďkev ohnica, obdobie znášky: máj – september. V Európe pôvodná jednoročná burina. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným peľom, nektárom s cukornatosťou až 55 %. Reďkvový med je svetložltý, s podobnými vlastnosťami ako repkový med.
 • borák lekársky, obdobie znášky: máj – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, spomedzi liečivých je jednou z najlepších, nektár má cukornatosť až 60 %. Poskytuje priemerné množstvo veľmi výživného bieleho peľu. Mednatosť je 200 kg/ha, peľodajnosť až 160 kg/ha. Borákový med je svetlo jantárový, menej sladký, jemnozrnne kryštalizujúci. Vynikajúci prostriedok na posilnenie nervového systému, pri srdcových chorobách, ale aj na močové cesty a zlepšenie trávenia. Antiseptikum, dermatologikum. Známe sú medy z Anglicka, Nového Zélandu.
 • facélia, obdobie znášky: máj – august. Facélia je pôvodom americká rastlina, do Európy introdukovaná v 19. stor. Facélia všeobecne, je najlepšia včelárska rastlina. Najmä z nasledovných dôvodov: má krátke vegetačné obdobie, čas kvitnutia závisí od zasiatia, skromnosť na pestovateľské podmienky, produkcia vysokocukornatého nektáru (50 % – 60 %) za každých klimatických podmienok, ľahký prístup k nektáru a peľu. Z 1 ha facélie sa dosahuje v priemere 300 až 400 kg medu, ale i výsledky 1 500 kg a viac, peľnatosť je až 1 000 kg/ha. Facélia produkuje kvalitný modrastý peľ. Facéliový med je slamovo jantárový, často priehľadný, veľmi jemnej chuti, zanedlho kryštalizuje, jemnozrnne svetlo béžovo až bielo. Má jemnú arómu a príjemne kyslastú chuť. Úspešne používaný ako dietetický prostriedok pri gastroenteritických ochoreniach.
 • senovka grécka, obdobie znášky: jún – júl. Výborná nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • horčiak pieprový, obdobie znášky: jún – september. Poskytuje nektár, medodajnosť je až 180 kg/ha.
 • černuška, obdobie znášky: jún – október. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • ostropestrec mariánsky, obdobie znášky: júl – august. Ostropestrecový med má zlatožltú farbu, chuťovo je príjemný, mierne trpký, kryštalizuje jemnozrnne bielo. Vhodné užívať pri liečbe pečene.
 • vŕbovka, obdobie znášky: júl – august. Z 1 ha kvitnúcich rastlín až 600 kg medu. Vŕbovkový med je vodnato-priesvitný až veľmi svetlojantárový, niekedy s nazelenalým odtieňom, má slabú arómu, jemnú ovocnú chuť. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnito, modravo dobiela. Užívame pri ochoreniach prostaty, preventívne na prostatu. Pri gastritíde, kolitíde, žalúdočnom vrede. Normalizuje tlak. Zvyšuje odolnosť proti vírusovým infekciám dýchacích ciest. Má úpokojujúci účinok, pri nespavosti, bolestiach hlavy.
 • železník lekársky, obdobie znášky: júl – august. Železníkový med zo severoamerického modrého železníka je tmavý, s príjemnou chuťou.
 • astra, obdobie znášky: júl – október. Astry poskytujú nektár aj červenožltý peľ. Poskytujú do 50 kg medu z hektáru, do 100 kg peľu. Americké astry patria medzi invázne rastliny. Astrový med je skoro bezfarebný, príp. svetlojantárový, rýchlo kryštalizuje. Známe sú astrové medy z USA.
 • stavikrv, obdobie znášky: jeseň. Poskytuje stredné množstvo nektáru, menej ale kvalitného peľu.
 • (poľnohospodárske úžitkové rastliny)
 • repka olejka, obdobie znášky: apríl – máj. Stará európska olejnatá plodina z čeľade kapustovité. Veľmi dobrá znáška nektáru a žltého výživného peľu. Mednatosť je až 240 kg/ha. Repka dáva prvý jarný med, ktorý je u nás jedným z hlavných jednodruhových medov. Repkový med je jasnožltý, citrónový, niekedy až číry, chuť a aróma je veľmi jemná a lahodná, pri vhodnej odrode repky. Vysoký obsah glukózy v repkovom mede pôsobí rýchlu kryštalizáciu v podobe stuhnutej jasnožltej až bielej hmoty. Preto je tento med vhodný na pastovanie, krémový je veľmi chutný. Pre vysoký obsah glukózy vhodný pre ťažko pracujúcich, športovcov a ľudí podávajúcich vysoký výkon. Obsahuje regenerujúce prvky, má revitalizačný účinok. Je zaznamenaný obsah protirakovinových látok. Blahodárne pôsobí aj pri žalúdočnej kyseline. Pri problémoch s hrdlom a chrípkou. Posilňuje funkciu srdcového svalu. Upokojuje a uvoľňuje napätie. Najväčším producentom je India a Francúzsko.
 • rasca, obdobie znášky: máj – jún. Patrí do čeľade mrkvovitých. Z 1 ha sa môže vyprodukovať 100 kg medu.
 • bôb obyčajný, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru. Poskytuje sivohnedý peľ a medovicu.
 • fazuľa, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru. Med sa dorába najmä v Amerike, z maslovej fazule Lima a i. Fazuľový med je jantárový, nevýrazný, jemný, menej sladký, kryštalizuje dohneda.
 • mak siaty, obdobie znášky: máj – júl. Veľmi dobrá znáška výživného tmavomodrého peľu. Mednatosť je do 30 kg/ha, peľnatosť je až 120 kg/ha.
 • vika, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru, stredná znáška peľu. Mednatosť je 100 kg/ha.
 • špargľa, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru a svetlooranžového výživného peľu.
 • cukrový melón, obdobie znášky: máj – september. Poskytuje žltý peľ. Mednatosť je do 40 kg/ha. Melónový med je žltý, svetlo jantárový, jemne voní, má sladkú a ovocnú chuť, pripomínajúcu zrelé jablká a hrušky, kryštalizuje pomaly, jemnozrnne. Vitaminiferum. Produkcia je v Taliansku a i.
 • ľadenec rožkatý, obdobie znášky: máj – august. Veľmi dobrá znáška nektáru a hnedastého peľu. Ľadencový med je svetlý až svetlo oranžový, s kvetinovou vôňou, sladký, kryštalizuje rýchlo, strednozrnne, belavo.
 • vičinec vikolistý, obdobie znášky: jún – júl. Veľmi dobrá znáška sladkého nektáru a žltohnedého peľu. Mednatosť je 100 kg/ha až 150 kg/ha, peľnatosť cca 100 kg/ha. Vičincový med je pekný, svetlo jantárový, rýdzi, kryštalizuje neskoro, vytvrdne a zbelie. Je veľmi biogénny, vhodný na diétnu výživu pri katarálnych, nervových ochoreniach a posilnenie organizmu. Dorába sa v Taliansku, Maroku, aj Francúzsku.
 • kukurica, obdobie znášky: jún – júl. Poskytuje žltý peľ a sladkú šťavu (medovicu) z klasov a stebiel, ktorú včely zbierajú.
 • kapusta, obdobie znášky: jún – júl. Rôzne druhy kapusty poskytujú nektár a veľmi kvalitný peľ.
 • cibuľa, obdobie znášky: jún – júl. Vynikajúci zdroj nektáru a výživného žltošedého peľu, ktorým ak je ho väčšie množstvo, napáchnu aj úle. Mednatosť sa udáva 70 kg/ha. Cibuľový med je svetlojantárový, s prenikavou cibuľovitou vôňou, ktorá po čase uskladnenia mizne, jemno kryštalizuje. Antioxidačný účinok, protirakovinové pôsobenie najmä pred rakovinou žalúdka a hrubého čreva, chráni pred arteriosklerózou, blahodárny vplyv na dýchací systém.
 • mrkva, obdobie znášky: jún – júl. Mrkva poskytuje včelám nektár a peľ. Mrkvový med je tmavožltý, príjemne aromatický.
 • aníz, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje mnoho nektáru, málo peľu. Mednatosť je 50 kg/ha.
 • tekvica, obdobie znášky: jún – august. Kvet tekvice, vzhľadom na svoje rozmery, poskytuje asi najviac nektáru z kvetov našich rastlín, poskytuje taktiež kvalitný svetložltý peľ. Medodajnosť je cca 200 kg/ha. Tekvicový med je jantárovej farby, s arómou tekvice, ľahký.
 • uhorka, obdobie znášky: jún – august. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje dosť žltého peľu. Uhorkový med má zlatožlté sfarbenie.
 • pažítka, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje mnoho nektáru, málo peľu, nektár aj peľ sú obľúbené včelami.
 • paštrnák, obdobie znášky: júl – august. Poskytuje nektár a peľ, mednatosť dosahuje 150 kg/ha. Paštrnákový med je svetlý, s jemnou chuťou.
 • pohánka, obdobie znášky: júl – august. Pohánka poskytuje aj žltý peľ. Z 1 ha je len 60 kg medu. Pohánkový med je tmavožltej, červenohnedej až tmavohnedej farby, s pikantnou vôňou a chuťou. Kryštalizuje na veľké zrná do pastovitej hmoty (obsah fruktózy 40,3%, glukózy 36,7%). Veľmi vysoký obsah železa, bielkovín a aminokyselín v porovnaní s inými medmi. Stimuluje krvotvorbu, priepustnosť kapilár, zvyšuje hemoglobín, podporuje srdcový sval. Použitie v prevencii i liečbe anémie. V kombinácii s liekmi znižuje krvný tlak. Použitie pri ateroskleróze. Preventívne proti krvácaniu do mozgu, sietnice, kože, slizníc a preventívne proti mozgovej príhode. Na katarálne, pľúcne choroby. Pri ochoreniach štítnej žľazy. Pri avitaminóze a hypervitaminóze. Pri chudnutí. Má antiseptické vlastnosti, použitie pri šarlachu, osýpkach, na hnisajúce rany, vredy, kožné choroby. Pri chorobách z ožiarania. Med sa dorába najmä v Poľsku, Ukrajine, Nemecku, Francúzsku a USA. Vhodný do perníkov.
 • koriander siaty, obdobie znášky: júl – august. Vysoká nektárodajnosť. Koriander je najlepšia nektárodajná rastlina z čeľade mrkvovitých. Výnos je až 500 kg/ha, peľnatosť 150 kg/ha. Koriandrový med je priehľadnej farby, od oranžovej až svetlohnedej, má zvláštnu vôňu, pripomínajúcu ovocné žuvačky. Množstvo éterických olejov dodáva ostrú, korenistú arómu, špecifickú karamelovú chuť. Je príjemne stredne sladký. Pomerne rýchlo kryštalizuje, oranžovo až svetlo hnedo, hrubozrnito, nie tvrdo. Má vynikajúce liečivé vlastnosti, najmä tmavšie sorty sú bohaté na stopové prvky ako železo, meď, mangán, potrebné pre krvotvorbu. Použitie pri tráviacich ťažkostiach, pri nadúvaní, pri prevencii a liečbe helmintiázy. Pri sexuálnych disfunkciách. Ďalej pri tachykardii, bronchiálnej astme, chronickej bronchitíde. Antiseptické, broncholytické, spazmolytické vlastnosti. Roborancium, povzbudzuje chuť k jedlu, odbúrava stres a únavu.
 • fenikel obyčajný, obdobie znášky: júl – august. Liečivá a aromatická rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Mednatosť je až 100 kg/ha.Feniklový med je tmavý, má veľmi príjemnú vôňu, je asi najvoňavejší spomedzi medov, ostáva veľmi dlho tekutý. Lieči kašeľ a ochorenia dýchacích ciest, najmä u detí. Aj dobre pôsobí ako spazmolytikum a stomachikum.
 • artičoka, obdobie znášky: júl – august. Poskytuje nektár a peľ. Mednatosť je až 400 kg/ha. Artičokový med je jantárový, so silnou vôňou, je sladký s horkastým tónom.
 • komonica, obdobie znášky: jún – september. Mednatosť je až 500 kg/ha, má aj dostatok peľu; to vyjadruje aj nemecké meno pre komonicu – Honigklee.Komonicový med je skoro bezfarebný alebo svetlojantárový, vanilkovej, kumarínovej vône, rýchlo kryštalizuje. Má upokojujúci účinok, pri nespavosti, žlčových potiažach a poruchách tráviaceho traktu. Pôsobí pri zápaloch prsníka, kĺbovom nádore z reumatizmu.
 • lucerna siata a iné druhy, obdobie znášky: júl – september. Patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny a je najdôležitejšou poľnohospodárskou krmovinou, v USA, Kanade a i. známa ako alfalfa. Dobrá znáška nektáru, hnedožltého peľu, poskytuje medovicu. Mednatosť je cca 150 kg/ha. Lucernový med je takmer bezfarebný, svetlojantárový, bez chuti, s mliečnymi alebo pikantnými tónmi.
 • ďatelina, obdobie znášky: jún – september. Poznáme asi 300 druhov tejto rastliny. Priemerná mednatosť je 100 kg/ha, u ďateliny lúčnej až 200 kg/ha pri veľkej skromnosti tejto rastliny na podmienky pestovania; ďatelinu lúčnu však do plnej miery dokážu využiť len kaukazské včely (ukrajinský ďatelinový med). Ďateliny poskytujú včelám mnoho kvalitného hnedého peľu a tie sú ich najlepšími opeľovačmi. Ďatelinový med je bezfarbý, jasnožltý, zlatohnedý, červenožltý podľa kvetu, lahodnej, jemne nakyslej chuti a príjemnej vôňe po sene a marcipáne, sladký, kryštalizuje rýchlo jemnozrnne v bielych kryštálikoch ako u bielokvetej ďateliny plazivej, takýto je vhodný k pastovaniu, príp. ako u červenokvetej ďateliny lúčnej, keď kryštalizuje pomalšie. Med ďatelín sa mieša aj s repkovým medom, práve pre rýchlu kryštalizáciu a z hľadiska konzistencie. Najväčšia produkcia je vo Veľkej Británii, Kanade, USA, Austrálii a Novom Zélande. Má vysoký obsah glukózy, preto je vhodný pre rekonvalescentov a športovcov. Má antibakteriálne, antiseptické účinky, používal sa už v staroveku na hojenie rán, ako regeneračná masť na oči. Môže pôsobiť aj ako detoxikans. Taktiež sa používa pri pľúcnych ochoreniach, podporuje vykašliavanie. Spolu s citrónom na upokojenie bolesti v krku pri nachladnutí a chrípke. Med je obľúbený u detí.
 • slnečnica ročná, obdobie znášky: júl – september. Olejnina. Poskytuje nektár, mnoho zlatistého peľu a propolis. Mednatosť je 100 kg/ha, peľodajnosť až 250 kg/ha.Slnečnicový med je slnečne žltý, príjemne voní, má sladkokyselkavú chuť. Kryštalizuje stredne rýchlo jemnozrnne i hrubozrnne, v tekutotuhej dvojvrstve, takže je vhodný i k pastovaniu, kedy získa vynikajúce chuťové a aromatické vlastnosti. Vysoký obsah glukózy ho predurčuje k rýchlemu dodaniu energie pre organizmus. Posilňuje imunitný systém, znižuje horúčku a vyvoláva potenie najmä u detí. Účinkuje pri astme, ateroskleróze, osteochondróze, diureticky, taktiež pri žalúdočnej kolike. Obsahuje selén. Produkcia medu vo Francúzsku, Španielsku, Bulharsku, Rumunsku, Ukrajine, Mexiku.
 • pór, obdobie znášky: august. Stredná znáška nektáru, málo peľu.
 • horčica, obdobie znášky: august – september. Olejnina. Veľmi dobrá znáška nektáru a kvalitného tmavožltého peľu. Mednatosť je 40 až 340 kg/ha. Horčicový medje zlatožltý, je veľmi podobný repkovému ale príjemnejšie vonia, rýchlo kryštalizuje. Detoxikuje žlčník a pečeň, má blahodárny vplyv na srdce a tepny. Pôsobí imunologicky, antibakteriálne. Má dobré nutričné vlastnosti.
 • (cudzokrajné byliny)
 • moruška, (Rubus chamaemorus), moruška je druh tundrovej ostružiny. Moruškový med je červený, dlho vydrží tekutý. Vitaminiferum.
 • rozchodnica ružová, (Rhodiola rosea), obdobie znášky: máj – júl. Liečivá rastlina. Rastlina arktického a vysokohorského prostredia. Adaptogén.
 • asfodel, obdobie znášky: február – máj. Asfodely sú rôzne stredomorské trvalky, až kry, tvoria súčasť nízkeho makchiového porastu tejto oblasti. Asfodelový med je žltý, má jemnú kvetinovú arómu, mierne sladkú chuť.
 • modrica, (Muscari armeniacum), obdobie znášky: marec – apríl. Modrica arménska rastie vo východnom Stredomorí a v severovýchodnej časti Malej Ázie, poskytuje mnoho nektáru, málo peľu.
 • sekernica vencová, (Hedysarum coronarium), je trvalka, domáca v severnej Afrike a Španielsku. Sekernicový med je číry, takmer bez chuti, kryštalizuje rovnomerne, jemnozrnne. Môže byť použitý ku konzumácii pre deti.
 • limonka obyčajná, (Limonium vulgare), obdobie znášky: júl – október. Trvalka z čeľade olovníkovité, rastúca v slaných, pobrežných pôdach, v západnej a južnej Európe, Afrike, Amerike, u nás, ale častejšie aj vo svete je chránená. Limonkový med je tmavý, sladký, kryštalizuje strednozrnne do žlta. Med z Talianska s dlhou tradíciou.
 • pupalka dvojročná, (Oenothera biennis), obdobie znášky: máj – august. Pôvodne severoamerická liečivá a dekoratívna rastlina, divo rastúca a pestovaná u nás i vo svete. Nektárodajná rastlina s mednatosťou 40 kg/ha, lepkavý peľ včely nezbierajú. Pupalkový med je tmavožltý, so zeleným odtieňom. Imunostimulačný prostriedok, antistresový. Dermatologický účinok proti ekzémom, alergickým kožným ochoreniam, na hojenie rán. Možný účinok pri rakovine prsníkov, alkoholizme.
 • lúčnica biela, (Limnanthes alba), domáca rastlina Kalifornie a Oregonu, z ktorej semien sa získava veľmi stabilný jedlý olej, podobný repkovému. Lúčnicový medje tmavojantárový, s červeným odtieňom, s karamelovou chuťou.
 • helenium jesenné, (Helenium autumnale), obdobie znášky peľu: august – október. Veľmi dobrá znáška peľu, poskytuje málo nektáru.
 • agastache, (Agastache foeniculum) a iné druhy, domáce v Kanade, USA, Mexiku. Rastlina je priamo vysádzaná na včelárenie. Agastachový med je svetlý, veľmi chutný. Má liečivé účinky. Rastlina je využívaná v tradičnej medicíne na digestívny čaj, ale aj v kuchyni.
 • tahonal, (Viguiera dentata), obdobie znášky: neskorá jeseň. Trvalka domáca na Yucatáne. Tahonal med, alebo Yucatan med, je veľmi svetlo oranžový až svetlojantárový, s veľmi príjemnou, jedinečnou arómou a chuťou. Kryštalizuje svetlohnedo krémovo.
 • echinacea, (Echinacea angustifolia), obdobie znášky: jún – september. Rastlina poskytuje šedožltý peľ. Medodajnosť je do 130 kg/ha. Echinaceový med má jantárové, až oranžové sfarbenie, kryštalizuje do tmavohneda.
 • kaktus, kaktusový med pochádza z nektáru kvetov rôznych druhov kaktusov, najmä opuncií. Opuncia figová (Opuntia ficus-indica) je poľnohospodársky kaktus, veľmi rozšírený s mnohými odrodami. Rastie v Mexiku, v celom Stredomorí, v Saudskej Arábii, Etiópii a i. Opunciový med je svetlý, žltý, s jemnou kvetinovou sviežou vôňou a príjemnou chuťou, kryštalizuje rovnomerne. Vynikajúci pri tráviacich ťažkostiach. Saguaro (Carnegiea gigantea) je azda najznámejší kaktus, rastie v púšťach juhozápadnej Ameriky a Mexika. Saguaro med má jantárové sfarbenie, hroznovú éterickú vôňu, rýchlo kryštalizuje.
 • cibuľa sklonená, (Allium nutans), obdobie znášky: august. Sibírsky druh, altajská včelárska rastlina. Poskytuje dostatok nektáru, med ako u cibule.
 • bradavec klandonský, (Caryopteris x clandonensis), obdobie znášky: august – október. Opadavý poloker pochádza z Číny a Japonska. Veľmi dobrý zdroj medu a peľu.
 • klasnatka brvitá, (Elsholtzia ciliata), je pôvodne ázijská bylina z čeľade hluchavkovité, známa i vo svete ako dekoračná rastlina. Obdobie znášky: jún – október. Nektárodajnosť je až 200 kg/ha. Klasnatkový med je priezračný, dobrej chuti.
 • fakľa, (Eremurus), rod 35 – 40 druhov západo a stredoázijských trvaliek, známych ako púštne sviece. Kvety poskytujú nektár a peľ v máji až júni. Fakľový med je svetlojantárový, bez vône.
 • lotos indický, Lotosový med sa v Indii používa do očí proti šedému zákalu.
 • banánovník, kvet banánovníka patrí k najväčším kvetom včelej pastvy. Banánovníkový med je tmavý, s ovocnou chuťou.
 • cukrová trstina, poskytuje listový sladký výlučok, z ktorého včely občas dorábajú med.
 
 
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/V%C4%8Del%C3%A1rska_rastlina